Teror ve Terorizmle Mucadele & Pkk Ozeli ve Cozum Arayısları

Yazar: Celalettin Yavuz

BERIKAN YAYINEVI

Turkiye, Ocalan’ın Subat 1999’da yakalanıp Turkiye’ye teslim edilmesi ile PKK terorunu tasfiye surecine cok yaklasmıstı. Oyle ki, terorun siddetli oldugu 1990’lıyılların ortalarında Irak sınırına yakın illere, mecbur kalmadıkca can tehlikesi sebebiyle hicbir aile seyahat etmek istemez iken, 1999’dan itibaren bolgeye seyahatlerde patlama yasandı. Cunku hayat terorsuzdu ve normale donusmustu.

Turkiye’nin bu “mutlulugu” ABD’nin Mart 2003’te Irak mudahalesi ile sarsıldı. Terorun tasfiye surecinde oldugu aymazlıgını yasayanlar sebebiyle gereken siyasi, toplumsal, ekonomik, egitim, askeri ve diger onlemler alınamadıgından, 2002yılı sonlarında “artık bitti” diye dusunulen PKK teroru, 2004 yılı ortalarından itibaren Turkiye’nin ve insanların huzurunu yeniden kacırmaya basladı. PKK teroru, cesitli isim degisiklikleri ve cok cesitli destek birimleri ile yeniden sekillendi. Siyasi arenada ve TBMM’de sesini serbestce duyuracak ortamı buldu. Turkiye ise yeni bir “hafıza kaybı” yasayarak, terorle mucadelede 1990’lı yılların acı tecrubelerini unuttu. 2011 yılı baslarında teror elebasısının “ev hapsine” alınması rahatca konusulup istenirken, teror orgutu de adeta mesruiyet kazandı. “Acılım” ile bir pazarlık yasanmaya basladı…

Ustelik “Farklılıklarımız zenginligimizdir!” denilerek, Turk-Kurt1.000 yıllık birlikteligi, 1.000 yıllık ortak tarihi, aynı cografyada 1.000 yılda karılan ortak kultur ve beraber yasama arzusu unutturulmaya calısılıyor adeta…

Tek yumurta ikizinin bile farklılıkları vardır. Ama onları birbirlerine yakınlastıran farklılıkları degil, ortak yanlarıdır. O halde zenginliklerimiz; ortak geleneklerimiz, goreneklerimiz, misafirperverligimiz, turkulerimiz, ezgilerimiz, uzun havalarımız, ninnilerimiz, ortak kelimelerimiz, halaylarımızdır.

Ortak damak tadımız, yemeklerimizdir. Kebabımız, Ezo Gelin corbamız, lahmacunumuz, ayranımız, acımız, biberimiz, salcamız, tatlımız, eksimiz, baklavamızdır.

Ortak el sanatlarımız, halılarımız, kilimlerimiz, kıl cadırlarımız, dantellerimizdir!

Genclerimizin cabuk ofkelenmesi, yaslılarımızın sagduyusu, itidalli halidir. Namus mefhumumuz, ortak dinimiz, kitabımız, peygamberimiz, Kıblemiz ve inanclarımız zenginligimizdir!

Evlilik yoluyla kurdugumuz akrabalıklarımız, birbirimize hosgoruyle yaklasmamız, dusmanı beraberce yurttan temizledigimiz Istiklal Harbimizdir! Canakkale zaferimizdir!

Sanatcılarımız, Devlet Adamlarımız, Sporcularımız, Edebiyatcılarımız, Ozanlarımız, sakalarımız, askerlik arkadaslarımız ve anılarımız ve daha nice benzer ve ortak yanlarımızdır!

Yayın Tarihi 2011-01-01
ISBN 9752673885
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 487
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.