Tekil Nesneler & Mimarlık ve Felsefe

Yazar: Jean Baudrillard

YEM YAYINLARI

YEM Yayın “Mimarlık/Kuram/Elestiri” dizisinin ikinci kitabını yayımladı. “Tekil Nesneler: Mimarlık ve Felsefe” adını tasıyan kitap, bir filozof ve bir mimarın, Jean Baudrillard ve Jean Nouvel’in, kendi yapıt ve arastırmalarına kaynaklık eden “tekillik” motifi dolayımında gerceklestirdikleri ufuk acıcı bir soylesiden olusuyor ve K. Michael Hays’in onsozuyle birlikte sunuluyor.

Bir tekil nesne nedirı Tuhaf bir sey, bir tur goktası, tek bir noktada toplanmıs, hicbir seyle degis tokus edilemeyen bir mutlak. Bir fikir olabilir, bir bina olabilir, bir renk, bir duygu, bir insan olabilir. Daima tekilligidir onu tehlikeye atan. Kulturun medyatiklesmesi ve globallesmesi, degerlerin degersizlesmesi ve yalnızca kanılardan olusan bir dusuncenin genellesmesi karsısında, tekil nesneler hala nerede bulunabilirı Nasıl tanımlanabilir, yaratılabilir, korunabilir, tanınabilirlerı

Soylesilerini iste bu tema etrafında oruyor Jean Nouvel ve Jean Baudrillard. Mimar ve filozof. Cagımızı ilgilendiren baska temel, yakıcı sorunlara da deginiyorlar. Utopyacı ruhu hortlatarak gelecegin sehrini hayal ediyorlar. Saydamlık ideali ya da ideolojisinin, siyasetten mimarlıga, hemen her alana nasıl yavas yavas nufuz ettigini sorusturuyorlar. Ve kadim mesele: ozgur olmanın zorlugu.

Her ikisinin de yapıt ve arastırmalarına kaynaklık eden “tekillik” motifi uzerine bir deneme. Aynı zamanda bir etik olusturma cabası. Dunyadaki buyuk degisimlerle cebellesen tutkulu ve surukleyici bir metin. Mimarlık ve felsefe, daha once hic bu kadar acık ve kesin bir sekilde “karsı karsıya” gelmemisti.

K. Michael Hays’in onsozuyle…

Cevirmen: Aziz Ufuk Kılıc
Yayın Tarihi 2010-03-11
ISBN 9944757454
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 102
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14.5 x 20 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.