Tarsus’un Kırmızı Kilimleri & Bir Kadının 1909 Ermeni Katliamı Tanıklıgı

Yazar: Helen Davenport Gibbons

PENCERE YAYINLARI

"Tarsus’un Kırmızı Kilimleri" kitabını benim de bir donem okudugum Tarsus Amerikan Kolejlilerin internet grubundaki yazısmalar sırasında fark etmistim. Kitabın yazarı Helen Davenport Gibbons, 1908 yılında genc bir kadın olarak Tarsus Amerikan Koleji’ne ogretmen olarak gelmistir. Ilk cocugunuda orada dogurmustu.

Helen Davenport isminden yola cıkarak, internette yaptıgım aramaların sonucunda bu kitaba ulastım. Yurtdısındaki ermeniler bu kitabı internete yuklemislerdi. Onların belkide yuz yıl once bildigi gercegi ben bir Tarsuslu olarak bu kitapla ogrenmistim.

Gibbons’un kitabında Tarsus’un Pazar yerinde konusulan dillerin coklugu anlatılıyor. Ornegin Rumlar ne olmuslardıı Gritliler onların yerine mi gelmislerdiı Sehir merkezindeki guzel tas evler kimlerden kalmıstıı

Talat Pasa’nın defterine gore 1915 Tehcirinden once kilise kayıtlarına gore Tarsus’un da icinde yer aldıgı Adana vilayatinde 51.723 Ermeni yasıyordu. Talat Pasa’ya gore bu sayılara kayıtlı bulunmayanların yuzde 30 civarında oldugu tahmin ediliyor. O zaman Adana vilayetindeki Ermeni nufusunun 67 bin civarında oldugunu soyleyebiliriz.

Oral Calıslar

Cevirmen: Attila Tuygan
Yayın Tarihi 2009-05-11
ISBN 6054049165
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 125
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.