Tarihten Guncellige Sınıf Savasları ve Devlet

Yazar: Haluk Yurtsever

YORDAM KITAP

Devlet, hem son derece somut, elle tutulur iliskiler toplamı, hem de soyut bir kavramdır. Mesru siddet, vergi toplama, yargılama ve cezalandırma islevleri devletin tekelindedir. Devlet milyonlarca insanın gozunde "hakem"dir; "baba"dır; "kamu duzeni"dir; gozleri baglı adalet dagıtıcısıdır… Bir kutsallık halesidir. Bunlar devleti, ideolojik ve siyasal mucadelenin de kritik konusu ve alanı durumuna getiriyor.

Devlet insan soyunun yarattıgı en gelismis, en yetkin orguttur; toplumun uzerine cıkan, somuru, baskı ve ezgiyi surekli kılan en buyuk guc sistemidir. Somuru ve baskıyı kaldırma mucadelesi devletsiz, iktidarsız yurutulemez. Devletten kurtulmadan, devleti yok etmeden ozgur topluma, ozgur insana ulasmak ise hic olanaklı degil.

Bu kitapta devlet, teori ile pratigin iliski ve etkilesimi icinde, teori ile pratigin birliginin en algılanabilir, cozumlenebilir bir veri olarak bulundugu tarihsel surec icinde inceleniyor.

"Tekelci", "emperyalist" devletin bugunku varolus bicimi ve kavramı olan "ulus devlet", emperyalist-kapitalist devletler arasındaki butunlesme ve catısma egilimleri kitapta one cıkarılan konulardan.

Devleti konu alan bir calısma, Sovyetler Birligi’ndeki buyuk denemeyi yok sayamazdı. Baslı basına bir teori ve tarih konusu olusturan, cok etkenli, cok yonlu, cok boyutlu Sovyet deneyimi devleti merkeze koyan bir yaklasımla degerlendiriliyor.

Yayın Tarihi 2013-11-29
ISBN 9944568864
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 352
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.