Tarihsel ve Metodolojik Acıdan Isari Tefsir

Yazar: Yunus Emre Gorduk

INSAN YAYINLARI

Ayetlerin sarih, zahiri ve literal anlamlarından ziyade; icsel, batıni ve metaforik yonleri ele alınarak ortaya konan bir takım yorumlardan ibaret olan "Isari Tefsir", Tefsir ilminin en netameli konularından biri olarak arz-ı endam etmektedir. Tarihsel surecte zaman zaman siddetli munakasalara sebep olan soz konusu tefsir / yorum turune, gunumuzde de birtakım itirazların yoneltildigine sahit olmaktayız.

Bazen bilimsellik adına edindigimiz on kabuller, bazen de mevcut kosullar itibariyle benimsedigimiz varsayımlar nedeniyle; bircok konuda oldugu gibi isari tefsire de bakısımızın ekseriyetle objektiflikten uzaklastıgını goruyoruz. Islam’ın genel cercevesine aykırılık icermeden ve ayetlerin zahiri asla inkar edilmeden yapılan isari tefsirin; ayetlerin zahiri manasının tamamen saf dısı edildigi Batıni yorumlarla bir tutulması, icinde bulundugumuz bu uzaklasmanın orneklerinden sadece biri..

Elinizdeki kitap, metodolojik ve tarihsel acıdan isari tefsirin mahiyetini, mesruiyetini, tasavvufla iliskisini, batıni yorumdan farkını, kısacası ne olup ne olmadıgını tartısıyor. Hepsinden onemlisi, bunu yaparken oteden beri moda olmus faraziyeler ve pesin hukumler hatırına isari tefsirin karsısına dikilmeyi reddediyor.

Yayın Tarihi 2013-05-16
ISBN 9755746647
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 324
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.