Tarihsel Maddecilik Uzerine

Yazar: Franz Mehring

H2O

Bugun olan biteni “daha iyi anlamamız” icin tarihe ihtiyacımız mı varı

O halde Wall Street ya da Tahrir Meydanı’ndakiler evlerinden hic cıkmamalıydı. Cunku tarih, insanların evde oturmalarının tarihidir, tabii sonradan “onemli” ilan edilen birkac “an” dısında.

Bu “anlar” ise ancak bugunden bakıldıgında anlamlı kılınabilirler. Benzer sekilde dunun “anlamlı anları” da bugun “komik ve carpıtılmıs” bulunarak tekrar anlamlandırılır: Lenin ya da Saddam Huseyin heykelleri yıkılır, kagıt paraların uzerindekilerin degeri duser, ulke bayrakları renk atar…

Tarih, gecmise bugunden bakısımızın degiskenliginden ibaretse tarihin bugunu anlamamıza faydası neı

Sıradan insanlar icin “yumurtanın kullanım alanları” bilgisinden onemli degil kuskusuz.

Gecmisten bir tarih ve tarihten de bugun icin ders cıkarmak ancak ve ancak ideologların gorevidir.

Mesela kapitalist uretim tarzının ve sınıfların tek dogal bicim oldugunu ve bu sınıfların ekonomik bicimlerinin doganın olumsuz yasaları oldugunu ilan edilirken tarihe bakılır; once soyluların, sonra iscilerin yenilgileri hatırlatılır.

Franz Mehring de, bu kitabında, bu turden “olumsuzluk” ilanlarının bir asırdan daha fazla bir zaman once de aynen tekrarlandıgının orneklerini veriyor.

Butun ideologlara inat tarihe yeni bir bakısı degil tarihe bakanların ve onların yontemlerinin elestirisi olan tarihsel maddeciligi savunuyor. Tarihi sokaktakilerin hizmetine sokacak, tarihten bugun icin ders cıkaracak, “zafere giden yolun” haritasını cizecek receteler sunmuyor. Aksine, gecmisi tarih haline getirerek ideolojilerin hizmetine kosanlarla bas edecek ve tarihin, bugunu degistirmek isteyenlere dogrultulan bir silah olmaktan cıkaracak yontemin kullanımından ornekler veriyor.

Bunu yaparken bir ilkeler butunlugu; tarihsel maddeciligin abecesini, kural ve formullerini; bir tılsımın ya da buyunun sırlarını paylasmaya calısmıyor; icat cıkarmıyor.

Cunku tarihsel maddecilik “dogru tarih” degildir.

Cevirmen: Halil Celik
Yayın Tarihi 2012-02-01
ISBN 6056247347
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 96
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.