Tarihe Sıgmayanlar / Canakkale Savası’nın Sehit Subayları

Yazar: Burhan Sayılır

PHOENIX YAYINEVI

Son yıllarda Canakkale Savası’na olan ilgide ve buna paralel olarak yayınlanan kitaplarda buyuk bir artıs yasandıgı gorulmektedir. Ancak bu durumda da ortaya buyuk bir sorun cıkmaktadır. Canakkale Savası’na ilgi yogun bir sekilde artarken, savasın gercek kahramanlarından ve savasın Turk gencleri icin ders olacak gerceklerinden olabildigince uzaklasıldıgı gorulmektedir.

Canakkale Savası ile ilgili ana kaynaklar tam olarak gun yuzune cıkarılmadan, halk soylenceleri, hikayeler, menkıbelerden yola cıkılarak yazılacak bir Canakkale Savası tarihi, bu savasta sehit olan, gazi olan kahramanlara haksızlık olur. Bu bakıs acısı Turk genclerinin Canakkale Savası’nı anlamalarını da zorlastırır. Eger Turk gencliginin ayagını yere saglam basması isteniyorsa, tarihin neden-sonuc icinde olumlu ya da olumsuz butun taraflarının ogretilmesi gerekir. Bu, fikren ve ruhen saglam toplum olusturmanın da unsurlarından biridir.

Bu dusuncelerle, zaten Canakkale Savası tarihine adlarını altın harflerle yazdırmıs olan gercek kahramanların, Turk halkı tarafından daha yakından tanınması icin bu calısma onemlidir. Bu eserde resmi yer alan sehit subaylarımızın ve resmini bulamadıgım icin yer veremedigim sehit subaylarımızın sadece bir kacının mezarının yerini biliyoruz. Bu da buyuk bir acıdır.

Kapak: Ugur Ozgiray
Yayın Tarihi 2008-04-24
ISBN 9944931533
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 430
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.