Tarihci ve Toplumsal Hareket

Yazar: Georges Haupt

AYRINTI YAYINLARI

Tarihci ve Toplumsal Hareket, 19. yuzyıl ve yirminci yuzyıl bası, sosyalist ve isci hareketi tarihinin onculerinden Georges Haupt’un (1928-78) son kitabı.

“Bu kitapta bir araya getirilen yazılar, akademide dar bir alana hapsedilen enternasyonal sosyalizm tarihi icinde 20 yıl once baslayan “isci sınıfı tarihi icin verilen mucadelenin” urunleridir. Yazıların temel tezi, Enternasyonal’in, sosyalizm tarihinde acılan bir tur parantez olmak bir yana, bu tarihin birincil momenti, hatta matrisi oldugu yonundedir.

Bu kitapta bir araya getirilen yazılar, akademide dar bir alana hapsedilen enternasyonal sosyalizm tarihi icinde 20 yıl once baslayan “isci sınıfı tarihi icin verilen mucadelenin” urunleridir. Yazıların temel tezi, Enternasyonal’in, sosyalizm tarihinde acılan bir tur parantez olmak bir yana, bu tarihin birincil momenti, hatta matrisi oldugu yonundedir.

Kitaba butunlugunu veren her seyden once yonteminin uc farkı amacı goz onunde bulundurmasıdır: Gecmisteki polemiklerle kırık dokuk bir hale gelen zemini duzeltmek ve tarihi tanınmaz kılan sahte dekorları indirmek; sosyalizmin uluslararası boyutlarını yeniden one cıkarmak ve son olarak da isci hareketi tarihinin islevi uzerine yeniden dusunmek icin katkı sunmak. Hareketin gercek bilgisine erismek, bu tarihin muhataplarını, gecmise iliskin gondermelerin ve bunların keyfi kullanımının cogu kez aldatıcı oldugu konusunda daha uyanık olmaya sevk edebilir.”

Cevirmen: Barıs Sennan
Yayın Tarihi 2012-11-08
ISBN 9755397078
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 288
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.