Tarih Metodu & Ogrenme Arastırma ve Yazım

Yazar: Prof. Dr. Tuncer Baykara

BILGE KULTUR SANAT

Turklerin tarih yaptıkları, fakat tarih yazmadıkları soylenir. Dolayısı ile tarih yazmak da, en az yapmak kadar onemlidir. Gerci tarihin yazılmasına kaynak veya malzeme bırakmak ile dogrudan tarih yazmak ic ice girebilir. Bu kitapta daha cok tarih yazmanın veya kaleme almanın esaslarını bulacaksınız.

Yıllardır Turkcemizde ceviri ve telif bircok tarih metodu kitabı yayımlandı. Bunların kendilerine gore degerleri oldugu suphesizdir. Bunlara ragmen elinizdeki eseri kaleme almanın da sebepleri vardır. En onemlisi akademik tarih egitimi alanların dısında, bir seyler yazmaya isteklilerin ihtiyacıdır.

Elli yıllık akademik bilimsel yazıların deneyiminin eseri olan bu kitapta bazı noktalara, ogrenme, elestiri/tenkit, planlama, sonra da sıralamaya ozel onem verilmistir. Hazırlık asamasında bilinenler ogrenilecek, yeni bilgiler sıkı bir elestiri/tenkitten gecirilecektir. Sonra yeni bir eser yazımında oncelikle bir planlama yapılacak. Yazılanları anlamada sıralama veya tasnif ise buyuk kolaylık saglar. Bu esaslar gozetilirken tarihcinin kendisine ulasan veya ulastırılan bilgileri kesinlikle elestirmesi, sıkı bir tenkit suzgecinden gecirmesi istenmistir.

Dunyada mevcut bilginin yanı sıra yeni sentezler ancak saglam bir metot ile gerceklestirilebilir. Metoda uygun yazılanlar bir deger tasıyabilir. Yoksa vaktiyle soylenmis ve yazılmısları tekrarlamanın insanlık bilgi hazinesine hicbir katkısı olamaz.
Bu eserde yenilik ve ozgunlugun esaslarını bulacaksınız.

Yayın Tarihi 2014-11-10
ISBN 6054921416
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 264
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.