Takıntıyı Kontrol Altına Alma & Takıntısı Olan Cocuklar Icin Temel Klavuz

Yazar: Bonnie Zucker

PLATFORM

Takıntıyı Kontrol Altına Alma: Takıntılı Cocuklar Icin Temel Kılavuz 10 – 16 yas arası takıntılı cocuklara bozuklugu kontrol altına alma ve onların okul yasamda basarılı olmalarına yardımcı olmak icin ozgun bir kılavuzdur. Bilissel tedavi metodunu kullanarak ogrencileri yavasca strese neden olan takıntılı dusuncelerine maruz bırakan bu kitap, onların adım, adım merdiven temelli bir islem ile korkularını yenmelerini ve endiselerini yıkmalarını amaclar.
Cocukların takıntılı dusuncelerini degistirme, belirsizligi hos gorme, olumlu kendinle konusmayı gelistirme, stres yonetimi, basarılı rahatlama islemlerini bulma ve korkuları ile yuzlesme konularında yardımcı olma uzerine odaklanan bu kitap cocukların tamamlaması icin calısma sayfaları da icerir. Takıntısı olan diger cocuklar ile de gorusmus olan yazar pek cok oneri, bilgi ve fikirleri ogrencilere sunmaktadır, ayni kendileri gibi ogrenci olan kisilerin tecrubeleri. Bu el kılavuzu takıntılı cocukların davranıslarını degistirme ve endiselerini yenme, gerceklestirme ve basarma hissi duymalarında kesinlik ile yardımcı olacaktır.
Takıntıyı Kontrol Altına Alma cocuklara bagımsız bir yardım kaynagı saglayacaktır. Pek cok kisi icin, ozellikle takıntılı ergenler, berrak ve destekleyici tam da ihtiyac duydukları bir seydir.
-Judith Rapoport, MD, “Yıkamayı Durduramayan Cocuk” adlı kitabın yazarı ve Ulusal Ruh Saglıgı Enstitusu, Cocuk Psikiatrisi Bolum Baskanı.
Bu kitabı cocugunuza okuttugunuz icin tebrikler! Cocugunuzun obsesif-kompulsif bozukluk ile bogustuguna sahit olmak sizin icin kalp kırıcı, can sıkıcı ve endise yaratıcı olabilir. Ilave olarak, cocugunuzun bu sorun ile basa cıkma konusunda yardımcı olma girisimlerinizin basarısız olması sizde derin bir umutsuzluk hissine neden olabilir. Cocugunuzun bu endise bozuklugundan (ve pek cok aile yardım almadan once bunun ile yıllarca ugrasmaktadır) ızdırap cekmesini izlemek buyuk bir sorundur; belki de onun kendini daha guvende ve rahat hissetmesini saglamak icin yapılan ayarlamalar daha buyuk bir sorundur. Cocuklarına obsesif-kompulsif bozuklugu uyaracak durumlardan kacınarak yardımcı olmak isteyen sıcak, sevecen, iyi niyetli ana-babalar kendilerini geri cekilmis durumda bulmaktadırlar; bu girisimler yine de obsesif-kompulsif bozuklugun daha da guclenmesi ile sonuclanmaktadır, onu daha guclu hale getirirler.
Evet, umut var! Bu kitap sizin umudunuzdur! Deneysel olarak desteklenen tedavi stratejileri uzerine temellendirilmis bu kitap obsesif-kompulsif bozuklugun kontrol altına alınma isleminde cocugunuza kılavuzluk etmek icin sozel-davranıssal yaklasımı kullanmaktadır. Cocugunuz adım adım obsesif-kompulsif bozuklugunu nasıl anlayacagını, tetikleyicilerini tanımlamayı, korkuları ile yuzlesmede kullanacagı bir X sıralamayı (merdiven) gelistirmeyi, rahatlama ve stres yonetimi stratejilerini ogrenecektir ve takıntılı dusunceler ve tekrarlayıcı endiseler ile nasıl savasacagını kesfedecektir. En onemlisi, cocugunuz yavas yavas korkuları ile yuzlesmeyi ve takıntılı dusunce ve goruntulerden kaynaklanan endisesini azaltmak icin kullandıgı rituel/takıntılar ile ugrasmaktan kendini engellemeyi ogrenecektir. O endise ile nasıl basa cıkacagını, dikkatli olma calısmaları, belirsizliklere karsı hos gorulu olma ve kendini koruma alanı dısına itmeyi ogrenecektir.

Cevirmen: Ali Dulger
Yayın Tarihi 2014-02-03
Orjinal Adı Take Control Of Ocd
ISBN 6053650300
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 160
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.