Takıntılı Asklar

Yazar: Uzman Psikolog Zehra Erol

TIMAS YAYINLARI

Ask, her yastan, her tabakadan insanın hayatında cok onemli bir yer isgal eden bir duygu. Cemal Sureya’nın deyisiyle, "en buyuk sayrılık, en buyuk saglık" olan ask, hayatımızın tadı tuzu. Ama tadında acılık da yok degil.
Yuzyıllardır askla ilgili bircok sey yazıldı, soylendi. Kimi askın acısından, kimi huznunden dem vurdu. Kimi yasadıklarını siire doktu, kimi roman yazdı. Leyla ile Mecnun’un, Kerem ile Aslı’nın, Ferhat ile Sirin’in askı dilden dile dolastı. Dilden dile dolasan ask oykulerinin yanı sıra, sıradan gibi gorunen hayatlarda da birbirinden ilginc ask oykuleri var. Toplum tarafından bilinmeyen ask oykuleri de, bilinenler kadar etkileyici ve carpıcı. Cunku ask insanın tum varlıgını etkileyecek kadar guclu bir duygu.

Uzman Psikolog Zehra Erol ve Uzman Doktor Funda Guducu Sagır, bırakın patolojik durumları, olagan seyrinde bile kimi zaman kisiyi psikolojik destege ve yardıma muhtac bırakan ask yasantılarını yazdılar. Asık bir insanın neler yasadıgını anlayabilmek icin, psikolojik, norolojik ve biyolojik boyutuyla askı anlattılar.

"Takıntılı Asklar", "ask nedirı" sorusuna cevap verdikten sonra, askın anlamını, yasını, yasanısı, aska eslik eden diger duyguları, kadınların ve erkeklerin aska farklı bakıslarını ele alıyor ve askın norobiyolojisini anlatıyor. Boylece ask ile takıntılı dusunce arasında nasıl bir benzerlik oldugunu somut olarak gorebiliyoruz.

Ask mı Takıntı mıı

Asıkların bitmek bilmeyen tekrarlayıcı nitelikteki dusunce ve yorumlarının kendilerini ve karsılarındaki kisiyi yordugunu biliriz. Iste bu, bir takıntının gostergesidir. Takıntı hastalarının serotonin duzeylerinin dusuk oldugu tespit edilmistir. Hatta obsesif kompulsif bozuklukla ask arasında serotonin farklılıgını karsılastıran bir calısmada, takıntı hastalıgı olan ve tedavi gormeyen kisilerle asık olan kisilerin serotonin duzeyi, saglıklı bireylerden olusan kontrol grubuna gore daha dusuk bulunmustur. Bu deney, romantik ask ile bedensel serotoninin dusuk seviyesi arasında bir baglantı oldugunu ortaya koyar. Cunku ask saplantı haline geldiginde, beyindeki serotonin dengesi bozulur. Bu yonuyle ask ve takıntı arasında ciddi bir benzerlik vardır.

"Takıntılı Asklar", birer ask patolojisi olarak gorulen ask yasantılarının yanı sıra, baska psikiyatrik sorunların kisilerin ask yasantılarını nasıl etkiledigini de konu ediyor. Kisilik bozukluklarını, bunların seyrini, farklı kisilik bozuklugu olan kisilerin askı nasıl yasadıgını ele alan yazarlar, kitapta sık sık mesleki pratiklerine basvurup ornek hikayeler anlatıyorlar.

"Takıntılı Asklar", her ne kadar ismiyle ve konusuyla askın daha ziyade sayrılık olan kısmına odaklansa da, okuyucuya saglıklı bir iliskinin nasıl olması gerektigi konusunda da ufuk acıcı bilgiler sunuyor. Saglıklı askla hayatında olumlu degisiklikler gorulen kisilerin yanı sıra, askıyla basa cıkamayan, sevdigini de kendisini de mutsuz eden kisilerin oykulerini okumak, onları tanımak ve anlamak adına yol gosterici oluyor.

Yayın Tarihi 2006-11-15
ISBN 9752634931
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 203
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.