Tahakkumun Anatomisi

Yazar: Ali Rıza Gelirli

PARSOMEN

Icinde yasadıgımız toplumun kulturel yapılanmasına baktıgımızda kitlesellik, populerlik, enformasyon ve tuketim gibi kavramlarda odaklanan populer/ kitle kulturunun asıl islevinin cesitli manipulasyonlarla tahakkum yaratmak oldugunu rahatlıkla soyleyebiliriz. Populer/ kitle kulturu egemen ideolojinin oldugu kadar ekonomik iktidarın; tuketim ideolojisinin temel amaclarına hizmet eder. Kultur sektorunun surekli olarak ticarilesmesi ve yeni iletisim teknolojisinde de buna paralel gelismelerin gorulmesi; insanları kulturel endustriyel ve siyasal iktidar odaklarının kucagına itilivermistir. Bu durum, basta kitle iletisim aracları olmak uzere, davranıs uretimi temelinde sekillenen kultur endustrisinin de ticari bir gorunume burundurulmesine ve devlet iktidarıyla organik bir iliski kurulmasına neden olmustur. Tahakkum/kultur endustrisinin ideolojik amaclarını irdelerken medyanın manipulasyon yaratma islevini bu cercevede hatırlamak gerekir.
Geldigimiz asama; aslında bir Batı Avrupa imalatı olan tuketim kulturunun, bilim ve siyasetin esliginde, endustri toplumunda ifadesini bulan birkac yuz yıllık toplumsal yasamın tumunu kapsayan yeni bir davranısın/dunya gorusunun hissedildigi asamadır. Gunumuzde kacınılmaz bir evrensellik veya globallesme olarak kendini kabul ettiren yeni dunya duzeninin, Batı Avrupa’da tamamlanan ve oradan butun dunyaya yayılan bir tur batılılasma oldugu ve yeni bir tahakkum bicimi olarak gerceklesen bir durumdur soz konusun olan.
Yazar, tahakkum/kultur endustrisinin ideolojik amaclarını irdelerken medyanın manipulasyon yaratma islevinin nasıl isledigini de gozler onune seriyor.

Yayın Tarihi 2009-08-15
ISBN 6055935948
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 214
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.