Sylvia Pankhurst Radikal Politik Mucadelede Gecmis Bir Hayat

Yazar: Mary Davis

VERSUS KITAP

Bazıları tarihi yazar, ama bazıları gelecegi. Boyle bakınca, gelecegi yazanların tarihte ortbas edilmelerine ya da unutturulmalarına o kadar da uzulmuyor insan. Sylvia Pankurst, tarihi gerceklerin anlasılmasının yanı sıra, bugunu anlamak acısından da onemli.

Mary Davis’in, Sylvia Pankhurst: A Life in Radical Politics adlı kitabının buyuk oneme sahip oldugunu dusunuyorum. Kelimenin tam anlamıyla, bir biyografiden cok bir tahlil calısması olan bu kitap, annem Sylvia Pankhurst’un yasamını tarihi baglamı icinde ele almaktadır.

Annem, uzun ve mucadeleli yasamı boyunca, farklı "davalara" tum varlıgıyla ve yorulmamacasına katılmıstı. Mary Davis, Sylvia’nın faaliyetlerini kapsamlı, son derece anlasılır bir akıs icinde ele alarak, bu farklı ve baglantısız gibi gorunen davaları kaynastırmanın ustesinden gelmistir. Kitap, annemin basta gelen uc ilgi ve ilkesini ele almaktadır: feminizm, sosyalizm ve anti-ırkcılık. Bu uc surukleyici guc, ozellikle onun feminizmi ve sosyalizmi, esas ve dorduncu ilgisini acıklamaktadır: anti-fasizm. Onun, benim cocukluk ve genclik yıllarım da dahil, daha sonraki yıllarda en buyuk tutkuyla sarıldıgı sorun iste buydu.
Richard Pankhurst

Cevirmen: Emine Ozkaya
Yayın Tarihi 2006-05-08
ISBN 9944989061
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 22 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.