Suryaniler

Yazar: Mutay Oztemiz

AYRINTI YAYINLARI

Ben Turkce bilmiyordum. Sabahlari hoca iceri girerken Turkum dogruyum calıskanım diyordu ya elhamdulillah diyordi bilmiyorum ne ben bunlari itiraz ettim yapmadım. Ben dedim ben Hıristiyanım. Valla Hıristiyanlıkla da anladıgım bir bok yogtu yani. Fakat Hıristiyanım dedim yapmadım. Diger koylerde butun Suryani cocuglari soyluyor ben soylemedim. Inat oldu hoca beni cog dovdi ondan sonra bagtım olmuyor babama sikayet ettim. Babam muhtar ogretmeni cagırdiler. Ogretmene dedi vallahi billahi tillahi Hıristiyanlara bir tokat daha vursan seni paramparca edecagam.

Daha kimse yokken onlar bu topraklardaydı.
Mezopotamya’nın kadim halklarından olan Suryaniler binlerce yıllık gecmise dayanan bir uygarlıgın tasıyıcısı olarak dar zamanlardan gectiler. Zorluklara ragmen, ayakta kalmaya, dinlerine ve dillerine sahip cıkmaya devam ettiler.
Ama cogu zaman yok hukmundeydiler. Gozden uzak tutuldular ve sesleri duvarlar arasında kısılı kaldı.

Isa’dan onceki caglardan bu yana Suryaniler farklı halklar, uygarlıklar ve cografyalar arasında kopru oldular. Ama bu kopruden gecenlerin ayakları altında ezildiler de. Olduler, surgun edildiler, dinleri ve dilleri hor goruldu.

Seslerinin isitilmesi, dertlerinin bilinmesi ve uygarlıklarındaki zenginligin, cokrenkli bir anlayısla hissedilmesi gerek. Bunun ihmali, bu cografyanın ve insan hallerinin ihmalidir.

Suryaniler hakkında onemli bir eksikligi gidermek icin yola cıkan Mutay Oztemiz, alan calısmasına ve bire bir gorusmelere dayanan, yogun bir arastırma gerceklestirdi. Uzun yılların urunu olan bu kitap, Suryanilerin caglara dayanan derin uygarlıgını ve gogusledigi zorlukları onumuze seriyor.

Yayın Tarihi 2012-06-07
ISBN 9755396842
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.