Sungu ve Yara & Dersim’38 Katliam ve Surgun Tanıklıkları

Yazar: Yusuf Baran Beyi

DIPNOT YAYINLARI

“Elleri kolları baglı onca insan, olumlerini bekliyordi. Askerler icimizden cekilip uzagımızda durdiler. Elleri ve kolları birbirine baglı akrabalar dualar ettiler. Birden bir cayırtı kopti. Durmak bilmedi. Herkes dusti bir yere yıgıldı bıra. Asker geldi bu sefer basladı sungu durtmeye. Benim elime kursun gelmisti. Elimi ablamın basına koydum. O zaman kursun degdi. Asker yanımda yatana sungu durtti. Ben gozumu kapattım. Sonra beni gordi. Daha olu mu sandı, yoksa numara mı yaptım sandı bilmem. Sonra bacagımdan tutti, suya fırlatti.”

“Tetxal Koyunun altlarına kadar gelmistim. Koye cıkıp, yaramı sardırayım dedim. Tetxal koyluleri beni gorunce ocu gormus gibi urktuler. Ben dedim ki buraya gidem ki yaramı saralar. Onlar tuttu askere vermek istediler beni. Ben durumu anlayınca korktum. Caresiz oturup agladım. Aglayıp dedim elime bakın. Cok kanadı, cok agrıyor. Tir tir titriyordum. Ben dedim bunlar bana yardım eder. Fakat bunlar da devletten, askerden korkmus. Devletten kurtulan kendi canının derdine dusmus. Tetxal’a asker daha girmemis. Bana yardım ederlerse basları belaya girer diye korktular.”

Elinizdeki kitap, okura, 1937-1938 yıllarında Dersim’de yapılan katliamı bizzat yasayanların tanıklıklarını sunuyor.
O yıllarda henuz cocuk yastayken annelerinin, babalarının, kardeslerinin, akrabalarının ve arkadaslarının oldurulmelerine tanık olan, kendileri ‘sans’ eseri, kurtulan sonra da topraklarından koparılıp surgun edilenlerin hikayeleri bunlar.
Yusuf Baran Beyi’nin ‘yanı basındaki tarih’e kulak vermesinin urunu olan bu kitapta, Cumhuriyet tarihinin ortulu sayfalarından biri olan Dersim, akademik ve politik tartısmanın nesnesi olmaktan cıkıp bizzat soz alıyor.

Yayın Tarihi 2012-10-05
ISBN 6054412648
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.