Sultan murat

Yazar: Cengiz Aytmatov

ELIPS KITAP

“Sultanmurat”ta savasın cephe gerisi anlatılır. Cocukluk yılları, insanın goruslerinin, dunyasının sekillendigi yıllardır, pek tabii sonraki yıllarda yasananlar cocuklugun izlerini tasır. Eserde, Sultanmurat ve arkadasları, sevgilisi Mırzagul, Manas’ın kahraman cocuklarının hikayesi dile getirilir. W. Levtchenko, yazara neden ısrarla savası isledigini sordugunda; su anda savasın olmamasının, onun unutulacagını, tekrar olmayacagını dusunmeyi gerektirmedigini soyler. “Butun sanatlarda bu yapılmalıdır. Insanlık bu sayede savasa karsı uyanık tutulabilir. Insani acıdan olmak kaydıyla bu konu devamlı olarak islenmeli.” der.

Sultanmurat turnaların erken gelmelerinin iyiye isaret sayıldıgını hatırladı. Eyerin uzerinde dogrulup geriye bakarak Anatay’a seslendi: “Erken geldiler, cok iyi haber! Urun bol olacak! Bereketli olacak!”
(…)
Olanca hızlarıyla, buyuk bir coskuyla kosuyorlardı. Yakından goreceklerdi turnaları. Kocaman, harika kuslardı herhalde. Nasıl, nasıl da hızlı kosuyordu! Sultanmurat! Toprak ayaklarının altından kayıp gidiyor, daha ilerideki topraklar da ona dogru kosuyordu. Karsıdaki karlı daglar da, suzulup acılan ve uzerlerinden gozunu ayırmadıgı turnalar da ona dogru kosuyordu. Kosmaktan, duydugu sevinc ve coskudan, tıkanacak gibi oluyor ama turnalara dogru kosarken, “Ah!” diyordu, “Turnaların birinden bir kanat, bir tuy dusse ne iyi olurdu!”. Onu alıp saklayacak, sonra Mırzagul’e verecekti. Butun olanları, butun gorduklerini anlatacaktı ona. Yeter ki bir kanat gecirsin eline, yeter ki yakından gorsun turnaları! Kosuyordu ve yuregi de Mırzagul’e olan sevgisiyle dolup tasıyordu. Ah bir tuy gecirse eline! Hemen kosup giderdi ona dogru… Elinde bir turna tuyu, ona dogru…

Insanın temel meselelerini, askını, hasretini, dusuncelerini kısacası insanı anlattı Cengiz Aytmatov. Koku Manas’tı. Gelenekten gelecege uzanıyordu dusunceleriyle. Yepyeni ufuklara acılıyordu. Cocuklugunda dinledigi masallar, gencliginde hasret ve huzunle eslik ettigi sarkılar, ozanların yaktıgı turkuler dunya gorusunun temelini olusturdu. Insanların gonlunu kazandı eserleriyle. Dunyanın dort bir tarafında okundu.
O, yazılmamıs bir tarihin dilini kesfederek sadece insanları ve tabiatı degil, insanın ve tabiatın hallerini bu dille anlatıyor eserlerinde. Okuyucuyu ceken de onun bu ozgun kurgusu ve uslubu oluyor.

Yayın Tarihi 2013-10-11
ISBN 6054138418
Baskı Sayısı 5. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 133
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 11 x 19 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.