Suleymaniyeli Nemrut Mustafa Pasa

Yazar: Ferudun Ata

TEMEL YAYINLARI

Mutakere doneminin ilginc sahsiyetlerinden ve aslen Suleymaniyeli babanzade ailesine mensup olan Nemrut Mustafa pasa, Osmanlı ordusunda Mirlivalıga (Tugerenal) kadar yukselmistir. Mutakere sırasında kurulan Divan-ı Harb-i Orfi’ye uye atanmıs, daha sonra Damat Ferit zamanında mahkeme reisi olmustur.

Ittihat ve Terraki, Bogazlıyan, Trabzon, Buyukdere, Elazıg Ermeni Tehciri yargılamalarında bulunmus, ozellikle reislik yaptıgı davalarda, hukuku hice sayan ve son derece acımasız davranıslarıyla, halk arasında "Nemrut Mustafa ve ya Kurt Mustafa Pasa" diye sohret bulmustur. Yalancı sahitler dinleyerek sahte bir kararla Urfa Mutasarrıfı Nusret bey’i idam etmis, sonra kendisi de mahkum olmustur.

On gunluk Bursa Valiligi sırasında cesitli olaylara karısmıs, I. Dunya Harbinde sehit olan askerle icin, onlar sehir degil, kopek olusunden farları yoktur" diyerek tepkisini koymustur. Nemrut Mustafa Pasa, Ataturk ve Milli Mucadele liderlerine idam kararı veren mahkemenin reisiydi. Lozan Antlasması geregi 150’likler listesine alınmıs ve yurtdısında olmustur.

Yayın Tarihi 2008-02-25
ISBN 9754101003
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 144
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.