Stres Yonetimi

Yazar: Doc.Dr. Ersin Altıntas

ANI YAYINCILIK

…Stres son zamanlarda ilgi odagı olmustur ancak, stresin gecmisi, tarih oncesi caglara kadar uzanır. Magara adamlarının da kendilerine gore sorunları vardı. Besin bulmak, yırtıcı hayvanlarla bogusmak yasamı tehdit edici stres kaynagı idi. Buna karsın magara insanı, cagdas insandan daha rahattı. Stres gelip gecici idi. Yırtıcı hayvanlarla bogustuktan sonra dinlenebilirdi. Uzun azı disli kaplan agacların arasından fırladıgı zaman, magara adamının vucut kimyası degisiyordu. Daha sonraları bilimin ilerlemesi ile anlasıldı ki sempatik sinir sistemi kimyasal maddeler uretir. Bunların icinde en iyi bilineni adrenalin, “dovus ya da kac” tepkisine neden olur. Magara adamı icin adrenalin, tehlikeli hayvanlarla karsılastıgında yararlı idi.

Magara adamı, sadece kafaca savasmakla kalmıyor, vucudu da onu yaralamaktan korumak icin tepki gosteriyordu. Yara aldıgı zaman kol ve bacaklarındaki kan buradan cekiliyor ve beyin ve kalp gibi hayati organlara yoneliyordu. Vucut merkezini (beyin) de kendisini korumus oluyordu. Insan gelisirken bu savunma araclarını da korudu.

Artık gunumuzde iri, azı disli kaplan yoktur. Cogumuzun iki dovus arasında dinlenmesi de, imkansız hale gelmistir. Ancak karsılasılan stresin devamlılıgı pıhtılasma isleminin hızlanmasına neden oluyor, damar duvarının puruzsuzlugunu bozuyor. Pıhtılasma atardamarda birikime neden olabilir. Bu durum da, kalp krizini cabuklastırabiliyor. Cagdas dunyada ise strese yol acan olaylar bir yırtıcı ile savasmaktan ziyade, psiko sosyal kaygılar ve hayal kırıklıklarıdır.

Yayın Tarihi 2014-04-16
ISBN 6055213633
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.