Stratejik Derinlik (karton kapak)

Yazar: Ahmet Davutoglu

KURE YAYINLARI

Isminden de anlasılacagı gibi Turkiye’nin Dıs Politikasını ilgilendiren son derece duzeyli bir kitap. Bu alanda yetismis en degerli siyaset adamlarından biri olan Ahmet Davutoglu, gercekten olayların perde arkasını aralaması, goreceliligin otesinde gorulmeyenlere isaret etmesi yonuyle Turk insanına yeni ufuklar acmakta.

Bizim ne yapıp yapmadıgımızdan ziyade “otekilerin”, yani Batı’nın neler yaptıgını, neler dusundugunu ve ozellikle yapılmakta olanların nasıl cok onceden planlanıp uygulamaya kondugunu bu kitapta bulacaksınız. Yani gerceklestirdikleri olayların tesadufen ve gunu birlik politikalarla olmadıgını; bunun otesinde gelip giden politikacılardan dolayı deger yargılarının degismedigini bu kitapta hissedeceksiniz.

Tum buna ragmen gerek maziden getirdigimiz derin kulturel birikimimiz, gerek uzerinde bulundugumuz cografyamızdan dolayı son derece onemli bir konuma ait oldugumuzu bilmemiz gerektigini cunku; Balkanlar, Ortadogu, Kafkaslar bu bolgelerin her ucuyle de derin bagların bulundugunu dikkate alacak olursak yapılması gereken isin onemi de ortaya cıkmaktadır.

Ortadogu’yla dini, Kafkaslar’la dini ve ırkı, Balkanlar’la tarihi baglarımızı ulkemiz siyasetinin normları haline getirebiliriz.

Turkiye, icinde bulundugu sartlar geregi bu olasılıkların otesinde Avrupa’ya kapı aralamaya calısan bir gorunum arzetmekte. Insan, imkanlarla yetinmeyi bilmezse, mumkunleri elde edemeyebilir. Maalesef bu durum, bizim Ortadogu’yu asagılamayı, Balkanlar’ın husumetligi, Kafkaslar’la da ilgisizligimizi artırdı.

Gozuken o ki, artık kuresellesen dunyada, dinden de, ırktan da oteye, menfaat on plana cıkmakta. Hal boyle olunca istikrarlı bir dıs politikayla, kalıcı bir ic ve dıs siyasetle yapılabilecek cok isimiz var.

Bunun icin de cok guzel stratejiler belirlemeliyiz. Iste bu kitap bize bunu kazandıracak. Ozel bir universitede ogretim uyesi olan yazar Ahmet Davutoglu, bu mucadeleyi vermekte. Umarım bu gibi insanlar degerlendirilir.

Bizlere dusen de bunları takip etmek olmalı.

Yayın Tarihi 2014-09-01
ISBN 9756614518
Baskı Sayısı 99. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 584
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.