Stonewall İsyanı

Yazar: Martin Bauml Duberman

AGORA KİTAPLIĞI

New York, Greenwich Village’de bir eşcinsel barı olan Stonewall, 28 Haziran 1969’da bir polis baskınına uğradı. Fakat polisin ve barın patronlarının her zamanki beklentilerinin tersine, bu defa barı dolduran kalabalık baskıya boyun eğmedi ve mücadele etmeye karar verdi. ‘Stonewall İsyanı’ diye adlandırılan ve yaklaşık beş gün süren çatışmaların sonunda, gey ve lezbiyen hayatının çehresi köklü bir dönüşüm geçirecekti.

Ünlü tarihçi ve aktivist Martin Duberman elinizdeki bu kitapta, Stonewall’da yaşananları anlatır. Etkileyici anlatı yeteneğiyle o çalkantılı geceleri, gey ve lezbiyen hakları mücadelesi içinde fiilen yer alan altı kişinin serüvenleri üzerinden canlı ayrıntılarla nakleder. Zaten bu altı kişinin hikâyeleri öyle bir noktada kesişerek bir araya gelmektedir ki, bir nevi, isyana yol açan baskıların ve 1970’deki Eşcinsel Hakları Yürüyüşü’nde doruk noktasına çıkan mücadelenin unutulmaz bir portresini de yansıtmaktadır.

Stonewall, Türkçe’ye daha önce Haymarket – 1 Mayıs’ın Romanı kitabı ve Aylak Kerouac ve Toprak Ana – Emma başlıklı oyunları da çevrilmiş olan Martin Duberman’ın kaleminden çıkmış, etkisi günümüzde de devam eden bir tarihsel olayın etkileyici bir dille anlatıldığı ender çalışmalardandır…

Çevirmen: Ceren Günger
Yayın Tarihi 2008-07-08
ISBN 6051030104
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 400
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.