Soykırımın Cinsiyetci Tecrubeleri & Enfalden Kurtulan Kadınlar

Yazar: Choman Hardi

AVESTA BASIN YAYIN

Irak yonetimi, Subat ve Eylul 1988 tarihleri arasında 2000’den fazla Kurt koyunu yıktı, onbinlerce kisiyi oldurdu ve cok daha fazla sayıda insanı zorla yerinden etti. Bu harekat, “savas ganimeti” anlamına gelen Enfal kelimesiyle adlandırıldı. Operasyondan kurtulanlara gore Enfal Eylul’de bitmedi: Felaketin sonrasında yasananlar yani gaz saldırıları, zorla kaybetmeler ve kamplardaki yasam da Enfal hikayesinin bir parcasını olusturuyor.
Bu kitapta, Kurt kadınlarının Enfal sırasında yasadıkları siddet, yıkım, sevdiklerinin zorla kaybedilmesi ve kendilerinin hapsedilmesi gibi tecrubeler incelenmektedir. Kitapta, kadınların soykırımdan sonra hayatta kalmak icin basvurdukları stratejiler ele alınmaktadır. Choman Hardi, kadınların kendi tanıklıklarını bir araya getirip aydınlatarak asırı politize edilmis, basitlestirilmis ve milliyetcilikle bezenmis halihazırdaki soylemin aksine Enfal soylemini yeniden insa ediyor. Hardi, cinsel siddetin kurbanı olmalarına ragmen sorumlu tutuldukları icin kadınların ataerkil toplum icindeki cinsel istismar ve tecavuz konularında sessiz kalmaları meselesini de tartısıyor.
Soykırımın Cinsiyetci Tecrubeleri, Saddam Huseyin’in Kurtlere karsı yuruttugu savasla ilgili degerli ve ikna edici bir kaynak. Dr. Hardi’nin titiz calısması, az arastırılmıs bu meseleyi anlasılır ve itidalli bir sekilde acıklıga kavusturuyor. Hardi’nin hadiselere hakim olması ve hayatta kalanların anlatılarını analiz edis bicimi kitabı ilgi cekici kılıyor. Toplumsal cinsiyet ve soykırımla ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap.
Dıs dunya ve uluslararası toplum tarafından kendi kaderine terkedilen bu kadınların hafızaları, perisanlıgın haykırısıdır. Bu kitap; bircok kisinin kaderi icin karar verecek guce sahip olanların isledikleri cinayetler, eziyetler ve illegal, korkunc eylemleri hakkında bir calısmadır. Bu hikayeleri okuyan ve dinleyen bizler onlardan cok sey ogrenecegimiz gibi onların su anki acil ihtiyaclarının karsılanmasını saglamak icin de elimizden geleni yapmalıyız.

Cevirmen: Hikmet Ilhan
Yayın Tarihi 2013-11-04
ISBN 6055279592
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 304
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.