Sovyetler Birligi’nin ve Rusya Federasyonu’nun Orta Asya Uzerindeki Stratejik Planları

Yazar: Mustafa Kalkan

BILGE KULTUR SANAT

Sovyetler Birligi Carlık Rusyası’nın, Rusya Federasyonu ise Sovyetler Birligi’nin mirasını reddeden kotu varisler seklinde gosterilmistir. Aslında modern dunyada kullanılan usuller bellidir, uygulamada ve metotlarda bazı farklılıklar soz konusudur. Zaman uygulamalarda kullanılan malzemelerde degisiklige gitmeyi zorunlu hale getirmistir.

Sovyetler Birligi acımasız ustunlugunu askeri guce dayalı olarak insa ederken bugun Rusya Federasyonu dogal gazın, petrolun ve suyun tehdit unsuru olarak kullanımını on plana cıkarmakta, gerektiginde dost ve dusmanlarını eli kolu baglı halde bırakmaktadır. Dunyada var olmanın yolu sadece askeri gucten gecmemektedir. Devletlerin kaynaklarını stratejik amaclar dogrultusunda nasıl kullanacagı son donemlerde acımasız ornekleriyle sergilenmektedir.

Bu kaynakların yonetimi ve devletlerin dunya uzerinde var olma beklentileri alan uzmanı olan stratejistlerin devlet baskanlarına verdikleri bilgiler dogrultusunda yonlendirilmektedir. Prof. Dr. Aleksandr DUGIN gibi Rusya’ya yeni acılımlar kazandıran stratejistlerin Rusya Devlet Baskanı Vladimir PUTIN gibi devlet adamlarına nasıl farklı bakıs acıları kazandırdıkları son gelismelerle daha iyi gorulmektedir.

Yayın Tarihi 2007-04-18
ISBN 9944425223
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 208
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.