Sosyal Bilimler ve Tarih Ogretimi

Yazar: Prof. Dr. Nuri Kostuklu

CIZGI KITABEVI

Bir toplumun cagdas medeniyet seviyesini yakalayabilmesi ve ilerleyebilmesi icin uzerinde durması gereken en onemli husus suphesiz "egitim "dir. Egitimin basarılı olması ve bireyi istenilen duzeye getirebilmesi icin ogretim metodları ve bilgi teknolojisi ve diger degiskenlerin onemi gittikce artmaktadır. Bugun artık herhangi bir bilim dalının veya bilgi alanının gerektirdigi bilgilerin neler oldugunun bilinmesi ile bu bilgilerin nasıl ogretilecegi konusu ayrı ayrı disiplinler olarak degerlendirilmektedir. Gunumuzde, Batı ulkeleri ve diger ilerlemis ulkeler "ogretim" konusunda son 20 yılda cok onemli mesafeler katetmis durumdalar. Bu sure zarfında "ogretim" alanında yapılan arastırmalar ve yayınlar gittikce artarak devam etmis ve etmektedir.

Elinizdeki bu calısmada, Batı ulkelerinde ozellikle Ingiltere’deki son gelismeler ve uygulamalar da yerinde incelenerek, mevcut bilimsel arastırmalar ısıgında, Turk egitim sisteminde "sosyal bilimler ve tarih ogretimi" alanında daha basarılı olabilmenin yolları aranmaya calısılmıstır.

Esas itibarıyla tarih ogretimine yonelik olarak hazırlanan bu arastırmanın, Tarih’in bir sosyal bilim olması ve sosyal bilimlerin ortak bazı problemlere ve metodolojiye sahip bulunması sebebiyle diger sosyal bilimler ogretimine de katkı saglayacagı dusunulmustur.
Sosyal bilimler ve tarih ogretimi alanının temel kavramları, ogretim metod ve etkinlikleri, arac-gerec ve bilgi teknolojisi kullanımı, olcme ve degerlendirme ve diger ogretim problemlerinin ele alındıgı bu calısmanın, basta ilgili alan arastırmacıları,
programlarında okutulmakta olan Ozel Ogretim Yontemleri dersleri icin faydalı olacagı umit edilmektedir.

Yayın Tarihi 2014-09-24
ISBN 6055022808
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 286
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.