Sosyal Bilimcilerin Yazma Cilesi & Yazımın Sosyal Organizasyonu Kuramı

Yazar: Howard S. Becker

HERETIK YAYINCILIK

Akademik dunya nasıl islerı Yazmak ve yayın yapmak bu dunyada nasıl bir yer kapları Siz, bu dunyada ne tur bir rol almak istiyorsunuzı Yazma ve yayın yapma biciminiz, sectiginiz rolu oynayıp oynayamayacagınızı nasıl etkileyecektirı Bu sorular, kesin yanıtları olmayan temel sorulardır. Kesin yanıtları yoktur, cunku akademisyenler de en az baskaları kadar kendi toplumsal dunyalarını sorgulama hususunda isteksizdirler. Sırlarının ifsa edilmesini, mahremlerine girilmesini ya da kurucu mitlerinin peri masalları oldugunun bilinmesini istemezler. Deneyimlerine iliskin basarı hikayeleri anlatmaya ve ozellikle de butun o gorunen kargasaya ragmen universitenin ne kadar “rasyonel” bir yer olduguna vurgu yapmaya bayılırlar.
Amerikan sosyolojisinin yasayan devlerinden Becker, iste bu dunyanın buyusunu kacırmaya calısıyor. Universitenin mahremine giriyor ve akademik yazımın ortuk veya acık kaidelerinin vasata prim veren, yaratıcı dusunceye ise ket vuran etkilerinden bahsediyor. Ozellikle lisansustu ogrencilerin karsılastıkları yazım sorunlarının kisisel yetersizliklerinden kaynaklanmadıgını, akademik hayatın orgutlenme bicimine ickin oldugunu hatırlatıyor. Ve ekliyor: “Bu kitabı okumak, yazmaya dair butun sorunlarınızı cozmeyecektir. Hatta belki de hicbirini cozmeyecektir. Sizden baska hic kimse ya da hicbir sey -hicbir kitap, hicbir yazar ya da hicbir uzman- sizin sorunlarınızı cozemez. Bunlar, sizin sorunlarınız. Bu sorunlardan siz kurtulmak zorundasınız.
Ama soyledigim seylerden bu sorunlarınızı nasıl cozebileceginize dair bazı fikirler edinebilir ya da en azından bu sorunlarla ugrasmaya baslayabilirsiniz…”

Cevirmen: Serife Genis
Yayın Tarihi 2013-05-13
ISBN 6058446618
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.