Soguk Savas / Superguclerin Hakimiyet Kavgası

Yazar: Cemal Acar

OTUKEN NESRIYAT

Iki superguc neredeyse yarım asır boyunca birbirleriyle mucadele ederek Ucuncu Dunya Savası icin hazırlık yaptılar. Fakat bu savas bir turlu gelmedi; gelemezdi ve asla da gelmeyecekti. Zira o, yıllardır burnumuzun dibinde yasanıyordu. Ancak literature, Ucuncu Dunya Savası olarak degil de "Soguk Savas" terimiyle gectiginden cok az kimse bu gercegin farkına vardı. Bu amansız kavganın surduruldugu 45 yıl boyunca bir taraftan liderlerin kendileri barıs turkuleri soylerken, ote yanda tamburları savas marsı caldı. Boylece devam eden silahlanma cılgınlıgında oyle bir noktaya gelindi ki; bugunku teknolojiyle, sadece bir mikrosaniye icinde ve tek bir silahla, tarihte cereyan etmis tum savaslarda kullanılan konvansiyonel silahların toplam enerjilerinden daha fazlasını elde etmek mumkundur. Oysa bu saldırı ve imha kapasitesine karsılık, her iki ulke de, kaza ile veya kontrollu olarak uzerlerine gelebilecek tek bir olası dusman fuzesini dahi onleyebilecek emniyetli bir savunma sistemi ve teknolojisine sahip degillerdir!…

Kitap elime gecer gecmez, sabırsızlanıp bazı bolumlerini hemen okudum ve hayli ilginc buldum. Tebrik edilecek bire calısma.
Prof. Dr. Mumtaz SOYSAL (SBF Ogretim Uyesi, Yazar)

Guc dengesi mucadelesinde buyuk devletlerin dunya capındaki olayları nasıl yonlendirdikleri veya etkilediklerinin, diger ulkelerin de bu mucadelelere hangi kosullarda ve ne gibi tutumlarla kendi iradeleriyle katıldıkları veya suruklendiklerinin ortaya konulmasının otesinde; cesitli ulke yonetimlerinin ‘karar verme mekanizması’nı calıstırıs bicimlerine iliskin dersler de cıkarılabilecek, carpıcı ve kıymetli bir calısma.
Org. (E) Necip TORUMTAY (Genelkurmay Eski Baskanı)

Elli yıllık teknik, teknolojik, siyasi ve askeri bir karmasaya, sevindirici bir yetkinlikle bakıs…
Prof. Dr. (Nuk. Muh.) Tolga YARMAN(Anadolu Bilim ve Teknoloji Stratejileri Arastırma Enstitusu Baskanı)

Yayın Tarihi 2007-09-28
ISBN 9754376609
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 12 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.