Siyasi Hesaplasma Yahut 27 Mayıs

Yazar: Necmettin Onder

IYI BIR INSAN

27 Mayıs sonrası, Yassıada’da yargılanıp muebbet hapse mahkum olan DP Nevsehir Milletvekili Necmettin Onder’in kaleminden…

“…O gunlerde bizi hamama goturduler. Orada Faruk Oktay’ın vucudunu gorduk. Kalp bolgesi uzerinde, adaya getirilirken dipcikle meydana getirilen mosmor leke duruyor; otesinde berisinde acılan yara bereler ise kısmen kapanmıs ya da kapanmak uzere bulunuyordu.

Ferid Sozen’in basparmagının tırnagı ise sokulmustu. Hamama iki subayla beraber girdiler. Ferid Sozen parmagını bize uzaktan isaretle gosterdi. Sonradan ogrendim ki, gerek Faruk Oktay gerek Kemal Aygun’u ısıklı odada hem agır hakaretlere hem de dayaga maruz bırakmıslar.

Faruk Oktay bu sorgu ve dayaklardan sonra bir gun fenalık gecirdi. Hastaneye indirdiler. Uc gun yattı. Tekrar hucreye cıkardılar. Bir iki gun sonra tekrar bir telas ve kosusmalar basladı. ‘Sedye!’ diye bagırıyorlardı. Daha sonra: ‘Sedyeye luzum kalmadı.’ dediler.

Zira zavallı Faruk hucrede olmustu. Halbuki doktor raporu, ‘Hastanede kalp krizinden oldu.’ diye duzenlenmisti.”

Milli irade ile iktidara gelmis bir siyasi parti ve onun hukumeti, milletvekilleri, dunyada benzerine sahit olunmayan bir mahkemecilik oyunu ile mahkum edilmis; Turk siyaset ve adalet tarihine kara bir sayfa eklenmistir.

Bu kitapta o donemde yasananlar tum gercekligiyle sunulmus, suclamaların gerek hukuken gerekse vicdanen dayanaksız oldugu ispatlanmıstır.

Yayın Tarihi 2008-05-20
ISBN 9944015028
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 368
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.