Siyasetin Sonu

Yazar: Mehmet Bekaroglu

ELIPS KITAP

AKP’yi kuran ana aktorler Refah Partisi geleneginden geliyorlardı ama onlar Islamcı damar icindeki elestirel okumadan cok Turkiye’de 24 Ocak (1980) kararları ile birlikte baslayan neo-liberal politikalar ve toplumsal savrulmanın eseridirler. AKP’nin ana aktorleri, "Biz artık Islamcı degiliz" derken, sadece devlete Islam’dan kurtarılmıs yeni bir ideoloji tasımak anlamındaki Islamcılıktan imtina etmiyorlar, aynı zamanda bir durus ve yonelisten vazgeciyorlardı. Muslumanların siyaseti bitmedi, bitmez. Ama bir donemin kapandıgı kesin. Muslumanların bundan sonra bugune kadar kullandıkları yontem ve tarzla siyasetlerini surdurebilmeleri mumkun degil. Zaten, Erbakan Hoca da, Saadet Partisi’nin degismesine izin vermeyerek bir sekilde bu donemin kapandıgını ilan etmis oldu. Turkiye’nin ve dunyanın 28 Subat’ı, bu kitapta anlatılan savrulmaları getirmis, Muslumanların siyasetini geriletmistir ama aynı zamanda gelecek icin onemli imkanlar da olusturmustur. Artan baskılar, saldırılar, isgaller, kuresel kusatma en cok Muslumanları etkilemektedir.
Bu durumda, kuresel somuruye karsı en buyuk tepki ve cevap yine Islam cografyasından yukselmektedir. Simdi esas soru, Musluman siyasetcilerin, yasananlardan hareketle, yeni duruma uygun yeni bir siyaset ortaya cıkarıp cıkaramayacakları sorusudur.
Bunun nesvunema bulacagı yer, otoriter rejimler ve isgallerle bogusan ulkeler degil, kesintili ve sorunlu da olsa elli yılı askın bir sureden beri modernlesme ve demokrasiyi tecrube eden Turkiye’dir.

Yayın Tarihi 2007-04-26
ISBN 9756132337
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 544
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14.5 x 23.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.