Siyasetin Bilimi & Ilter Turan’a Armagan

Yazar: Nihal Incioglu

ISTANBUL BILGI UNIVERSITESI

Prof. Dr. Ilter Turan, Turkiye’de siyaset biliminin bir bilim olarak kavranmasına, karsılastırmalı siyaset ve uluslararası siyaset alanında yapılan arastırmalara onculuk etmis bir bilim insanıdır. Istanbul Bilgi Universitesi ogretim uyesi Turan, tum akademik yasamı boyunca siyasetin nasıl bir bilim oldugunu, icerdigi bilimsel disiplinin boyutlarını, siyaset kavramının yarattıgı karmasık iliskileri, degisen toplumsal kosullar icinde aldıgı yeni bicimleri, bunların uluslararası iliskilere yansımalarını; universitede verdigi derslerden kaleme aldıgı eserlere, ulusal ve uluslararası toplantılardan konferans, panel ve her turlu medya aracına kadar uzanan genis bir cerceve icinde dile getirmis, bu anlamda Turkiye’de siyasetin bilim olarak kendine ozgu disiplini ile birlikte kavranmasını saglamıstır. Siyasetin Bilimi, yıllardır tukenmeyen bir enerjiyle surdurdugu akademik hayatının guzel bir asamasında Ilter Hoca icin bir armagan kitap olarak hazırlandı. Istanbul Bilgi Universitesi Uluslararası Iliskiler Bolumu’nun cabalarıyla hazırlanan bu onemli calısmayı aynı bolumden Doc. Dr. Pınar Uyan Semerci, Yrd. Doc.Dr. Bogac Erozan ve Prof.Dr. Nihal Incioglu derledi. Istanbul Bilgi Universitesi Yayınları olarak bizler de, hocanın deyisiyle “son derece vasata dogru giden bir akademik ortam icinde” onumuzu acan, gorus ve onerileri ile yayın politikamıza degerli katkılarda bulunan Ilter Hocamız icin boyle bir kitabı yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Ilter Hoca’nın kariyeri boyunca yapmıs oldugu en buyuk bilimsel katkı hem okuttugu dersler, hem katıldıgı seminer, calıstay ve konferanslarda, hem doktora, docentlik ve profesorluk jurilerinde yonteme iliskin gostermis oldugu duyarlılık olmustur. Ilter Hoca’dan ders almıs, onunla tez yazmıs ve onunla birlikte calısmıs olan tum meslektaslarımızın en onemli kazancı Ilter Hoca’nın yontem, arastırma teknigi, mantık yurutme, olgu toplama, olcme ve benzeri hususlarda gosterdigi titiz alakadır.”

Prof. Dr. Ersin Kalaycıoglu, Sabancı Universitesi

Ilter Bey’in akademik calısmalarıyla Turkiye’de Siyaset Bilimi’nin gelisimine yaptıgı katkılar siyaset bilimcilerce biliniyor. Ama Ilter Bey, sadece bilimsel calısmalarıyla degil, bilimsel kuruluslarda uluslararası duzeyde temsilimiz icin de yaptıklarıyla hepimize ornek oldu ve olmaya devam ediyor.”

Prof. Dr. Sule Kut, Okan Universitesi Rektoru

Rektorlukten sonra, bolumune ve ogrencilerine geri donerek dolu, zengin ve uluslararası duzeyde saygın akademik kariyerini surduren Prof. Dr. Ilter Turan, akademik yasamı, durusu, birikimi ve bitmeyen ogretme enerjisiyle hepimize bir akademisyenin nasıl olması gerektigini gosteriyor.”

Prof. Dr. Remzi Sanver, Istanbul Bilgi Universitesi Rektoru
Radikal Kitap,Toplumsal Tarih

Yayın Tarihi 2015-04-03
ISBN 6053993827
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 429
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 19 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.