Sırdas Goruntuler

Yazar: Mehmet Erguven

AGORA KITAPLIGI

Temel egitimini sahne yonetmenligi dalında gormus bir kisinin bunca ısrarlı sekilde resimle hesaplasması cogu kimseye tuhaf gelebilir. Ilk elde dogru gorunen bu kaygı, soruna sahneleme isleminin mantıgı acısından bakıldıgında yersizdir oysa; cunku rejisor icin anlamdan goruntuye ulasma cabası, resim yorumunda tersine cevrilmistir sadece.

Cagdas teknolojinin ulastıgı yetkinlik duzeyi, giderek soyutlasan gostergeler dunyasında her gun biraz daha saskına cevirir insanoglunu. Gormek, gostergeyi tanıyıp anlamlandırma yolunda, aydın olmanın kacınılmaz geregidir bu duzende. Dunya, surekli yeniden kodlamamız gereken bir gostergeler evreninden farksızdır artık.

Gormeye calısan bir kisinin ilgi alanı hicbir zaman salt goruntuler dunyasıyla sınırlı degildir; bir muzik veya metni gormek de en azından resim kadar heyecan ver/ebil/ir bize. Nitekim, Mahler’in herhangi bir senfonisini sahneleyen koreograf ile Goethe’yi ramp ısıgına cıkaran yonetmenin yaptıgı da son tahlilde budur. Bir goruntude cozmek zorunda kaldıgımız sifre ne denli karmasıksa, imgelem gucumuzde yeni baglantılara imkan vermesi bakımından hakkında konusup yazma imkanı da o denli fazladır; zor olan, duz (saydam) goruntudur.

Bir resmi yorumlamaya kalkısan kisinin en buyuk guvencesi, sahici yanlıslar yapmayı pesinen goze almasıdır. ‘Sırdas Goruntuler’ butunuyle bu rizikonun urunudur.

Yayın Tarihi 2007-03-08
ISBN 9944916714
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 340
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 15 x 23 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.