Sinan’ın İstanbul’u

Yazar: Reha Günay

YEM YAYINLARI

16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu siyasi bakımdan bir dünya lideriydi. Öte yandan sanat üretimi açısından da dorukta bulunuyordu. İşte bu süreçte Mimar Sinan, zamanının kültürel birikimini mimarlık alanında tek isim olarak temsil edebilmiş bir mimardır. Osmanlı mimarlı-ğını taçlandıran yapılarıyla mimarlık tarihimize benzersiz katkılar sağlayan Sinan, kendine özgü tasarımlarının büyük çoğunluğunu İstanbul’da gerçekleştirmiştir.

Sinan’ın İstanbul’u, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki yapı-larını tanımak isteyenler için Kapsamlı bir rehber olarak kurgulandı. Reha Günay’ın tek tek inceleyip fotoğraflayarak hazırladığı bu kitapta Sinan’ın külliye, cami, hamam, medrese, köprü gibi farklı yapı tiplerinde verdiği eserlerin temel özellikleri mimari çizimler eşliğinde tanıtılıyor. Sinan’ın hayatı, sanatı ve yapılarının mimari analizinin yanı sıra eserlerini taçlandıran minare, kubbe, mukarnas, bezeme, vitray gibi mimarlık öğeleri de tüm ayrıntılarıyla okuyucuyla paylaşılıyor.

Kitapta İstanbul, Tarihi Yarımada’nın merkezinden başlayan bir gezi rotasına göre altı bölgeye ayrılıyor: “Sarayburnu – Süleymaniye” , “Eyüp – Sütlüce – Cibali – Edirnekapı” , “Topkapı – Saraçhane – Fatih” , “Yedi-kule – Aksaray – Fındık zade” , “Şişhane – Tophane – Tepebaşı- Ortaköy” ve “Üsküdar” bu bölgeleri; dolayı-sıyla kitabın ana ölümlerini oluştururken Mağlova Ke-meri, Sultan Süleyman Köprüsü gibi yapılar ise “İstanbul Çevresi” başlığı altında tanıtılıyor. Bölüm girişlerinde verilen haritalarla okuyucuya, yapıların konumlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini izleme kolaylığı sunuluyor.

Yayın Tarihi 2014-08-21
ISBN 6054793259
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 247
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kuşe Kağıt
Boyut 11.5 x 21.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.