Sıfır Tolerans & Polisin Eline Dusunce

Yazar: Ismail Saymaz

ILETISIM YAYINLARI

“Polisin Turkiye’nin genelinde cinayet isledigi zaman nasıl ifade verdigini arastırdık. Baktık ki, Antalya’da Cagdas Gemik’i olduren polis de aynı sekilde ifade veriyor. ‘Ayagım kaydı, silahım patladı, nasıl oldu, bilmiyorum.’ Sivas’a gectik. Turan Ozdemir’i olduren polislere baktık. Onlar da aynısı… Peki, mermi nereye degdiı Turan Ozdemir’in ense kokune. Cagdas Gemik’in neresinde patlamıstıı Kulagının arkasında. Baran Tursun’daı Tam kafasının arkasına.”

“Onur’u yasamdan koparan surec, kolluk guclerinin uygulamaları… Ben onu once icimde var ettim, sonra kucagımda; emdirdim, kocaman bir adam oldu… Benim oglum var ama 28 yasında delikanlı, yaslanmayacak… Onun hak mucadelesinde igneyle kuyu kazdıgımızı biliyorum….”

“Simdi her polis bir degil ama TV’de polis gorunce artık TV’yi kapatıyorum, baska kanala geciyorum. O anki seyi aklımdan silmeye calısıyorum… Onceden polislere guvenim vardı, simdi yok…”

Eylemde, sokakta, karakolda polis siddeti… “Dur” ihtarına uymadıkları gerekcesiyle kafalarından vurulanlar, polisin eline sag salim dusup hayatlarını yitirenler, felc olanlar, sakat bırakılanlar, iskencelerden gecenler…

Son bes yılda polis kaynaklı olumlu vaka sayısının sadece kitap yayına hazırlanırken 124’ten 127’ye cıkması bile nasıl bir dehset tablosuyla karsı karsıya oldugumuzu gosteriyor. Ismail Saymaz, Istanbul’dan Ankara’ya, Antalya’dan Diyarbakır’a polisin karıstıgı otuz bes adli olayı derinlemesine inceleyerek iskenceye ve kotu muameleye “sıfır tolerans” vaadinin hayatta hicbir karsılıgı olmadıgını gozler onune seriyor.

Yayın Tarihi 2012-10-18
ISBN 9750511059
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 334
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.