Seyh Galip Divanı & Hayatı – Edebi Kisiligi – Eserleri – Siirlerinin Umumi Tahlili

Yazar: DIYANET VAKFI YAYINLARI

Seyh Galib edebiyat sahnesine cıktıgı zamanda yani XVIII. Yuzyılın son ceyreginde Divan siiri bilhassa Nabi tesiri altında bulunuyordu. Seyh Galib, “Husn u Ask” adlı eserinde “Eski sairlerin taze mazmun bırakmayarak hepsini tukettiklerini, zamane sairlerinin ise eskileri taklitten baska bir sey yapmadıklarını, halbuki sanatın, sahsiyet ve yenilik demek oldugunu, baskalarını taklit etmekle sanat eserleri vucuda getirilemeyecegini” ifade etmektedir. Ona gelinceye kadar, asırlardan beri yetismis buyuk sairler, muhtelif siir nev’ilerinde en yuksek ornekleri vermislerdi. Fuzuli, Baki, Nedim’i ne mesnevide, ne kasidede, ne de gazelde onların ustune cıkmak imkansız oldugunu goren, diger taraftan da mutlaka bir yenilik yapmak luzumunu duyan Galib, kendinden once gelen sairlerin kullandıkları mazmunları, sembolleri, yeni parlak renklerle boyayarak yeni bir tarz meydana getirmeye muvaffak olmus bir sairdir.

Seyh Galib, divan siirine bir yenilik getirmistir. Onu yalnız “Husn u Ask” sairi sanmak da dogru degildir. Divan dikkatlice tetkik edildiginde sairin kudreti ve hususiyeti kaside baslangıclarında, musemmatlarda ve gazellerinde de acıkca gorulur.

Elinizdeki bu eserde, Osmanlı siirinin tekamulu uzerinde muessir olmus bu kudretli sairi daha iyi anlamak icin siirleri mısra mısra incelenerek dini, tasavvufi ve edebi unsurlarını tesbit ederek siirlerinin ozlu bir tahlili yapılmak suretiyle sairin ilham kaynagı ortaya konmaya calısılmıstır

Derleyici: Prof. Dr. Naci Okcu
Yayın Tarihi 2011-07-18
ISBN 9753896733
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 959
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kuse Kagıt
Boyut 16.5 x 24.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.