Sevgi, Sucluluk ve Onarım

Yazar: Melanie Klein

KANAT KITAP

Psikanaliz kitaplıgına onemli bir katkı: Freud’dan sonra psikanalizin en onemli figurlerinden biri sayılan Melanie Klein’ın yapıtının baslangıc evresini yansıtan Sevgi, Sucluluk ve Onarım Turkcede…

“Melanie Klein guclu bir kadın; nasıl diyeyim, onda derinden derine calısan bir tur incelik var; bu kurnazlık gibi bir sey degil, dipten gelen, cekisli, kuvvetle carpan bir dalga gibi tehdit edici. Kırlasmaya baslayan saclarıyla, parlak ve imgeleme yetisinin gucu gozlerinden okunan bir kadın.” Virginia Woolf gunlugunde Melanie Klein’ın Londra’ya goc ettigi doneme ait bir portresini cizerken bu sozcukleri kullanmaktadır.

Cevresinde yogun fırtınalar koparmıs, psikanalizin, ozellikle de cocuk psikanalizinin baslangıcına imzasını atmıs, psikanaliz tarihinde yenilikci ve klinik dehasıyla begeni toplamıs bu unlu psikanalist 1882 yılında Viyana’da dogdu. Sandor Ferenczi ile analizden gecerek Budapeste Psikanaliz Cemiyeti’ne kabul edildi. Karl Abraham ile gerceklestirdigi ikinci analizden sonra Londra’ya goc etti ve 1960 yılında bu kentte oldu.

Melanie Klein’ın klinik dehası D.W. Winnicott, W.R. Bion, Frances Tustin, Hanna Segal, Donald Meltzer, Esther Bick gibi zamanının Ingiliz psikanalistlerinin yapıtlarını ve psikanalitik pratiklerini yakından etkiledi. Yapıtındaki yaratıcılık psikanaliz kulturunu zenginlestirici mahiyettedir ve kavramlarının bircogu neredeyse her psikanalistin repertuarına girmistir.

Sevgi, Sucluluk ve Onarım Melanie Klein’ın toplu eserlerinin, 1921-45 yıllarında kaleme aldıgı makaleleri iceren ilk cildini olusturur. Unlu psikanalistin cocugun libidinal gelisiminden cocukların psikanalizine, ruhsal yasamın erken donemlerindeki kaygılardan sevgi, nefret ve onarım ucgeninde gelisen sevme yetisine, yas calısmasından yaratıcılıga, sizo-paranoid konumdaki dolayımsızlıktan sembollerin olusumuna, psikanalitik bakıs acısıyla cocuga verilecek cinsel egitimden cocuktaki merak ve bilgi askını ketleyen faktorlerin incelenmesine ve gercek anlamda bir cocuk psikanalizinin olusturulmasının kosullarına kadar varan temel goruslerini ileri surdugu bu makaleler, aynı zamanda ruhsal yasam uzerine ilk kavramlarının ortaya cıktıgı metinlerdir.

Cevirmen: Kollektif
Yayın Tarihi 2008-10-22
Orjinal Adı Love, Guilt and Reparation
ISBN 9758859825
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 352
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16.5 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.