Sessiz Guvercinler Ulkesinde Cumhuriyet Yazıları

Yazar: Memet Baydur

ILETISIM YAYINLARI

Sessiz Guvercinler Ulkesinde Memet Baydur’un 1999-2001 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmıs yazılarını biraraya getiriyor.
Tiyatrodan kuantum fizigine, cazdan edebiyata, sinemadan biyolojiye, felsefeye yol alan, alcakgonullulukle paylasan, sormayı, merak etmeyi kıskırtan, bakılacak ne cok sey oldugunu hatırlatan, insanın gozunu, kulagını, aklını acan yazılar.
Kendini guncele hapsetmeyen, bu yuzden her daim okunur olacak, yasama dair ilham veren bir kitap. Cok yonlu bir sanatcı ve sorumlu bir aydının okuruyla sohbeti. Devam etmeye, gulumseyerek yasamaya dair.
Baydur’un cok sevdigi ve kitaba adını veren Guner Sumer’in siirinin dizeleri gibi:
"…Yeniden baslayalım
Bak
Dikkatli bak
Butun bir dunya
Ayaklarının altında
Bir adım
Bir adım daha…"

Memet Baydur (1951-2001) yirmi uc oyunu, kısa oykuleri ve denemeleriyle yazınımıza yepyeni bir uslup getirmistir. Okurları ve oyunlarının izleyicileri onun yazdıklarında yeni bakıs acıları, sanatla ahlakın birlikteliginden dogan bir incelik, cok zeki bir mizah ve derin bir duyarlılık bulurlar. Cevat Capan, Baydur’un oyunlarının en belirgin ozelliginin diyalogları oldugunu, tiyatrosunun inceliginin "kalın hatlı bir eylemselliktense, kisiler arasındaki konusmalarla derdini anlatmasında" gizlendigini soyler. Ve sunu ekler: "Ilginc bir kimyasal madde kullanıyor sanki Memet Baydur. Oyle durumlarla, sozlerle karsı karsıya getiriyor ki insanları, onemliymis, degerliymis gibi gorunen sozlerin ne kadar sahte oldugu, ne kadar gulunc oldugu ortaya cıkıyor. Tabii bunun gulunclukle birlikte acıklı bir yanı da var."

Yayın Tarihi 2006-05-11
ISBN 975050416x
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 336
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.