Sendikalar ve Sosyalizm & Sendikalar ve Sınıf Mucadelesi

Yazar: Henri Krasucki

SORUN YAYINLARI

Sınıflı toplumlarda sendikaların mesleki talepleri icin giristigi eylemler, bitmeyen bir mucadeledir. Cesitli bicimlerde ama sert ve genellikle, isci sınıfının hosnutsuzlugunu ve cıkarlarını koruma istegi ile, bunu basarılı bir sekilde yapmalarını saglayacak kadar genis sendikal kitle mucadelelerini gerektirir.
Asıl amacın, sosyalizmin kurulması, olduguna inanan sosyalistler, eylemin orgutlenmesine birinci dereceden onem verir. Sendikal bolunmeye hicbir zaman taraftar olmaz. Bunun icin de, isci sınıfını temsil eden orgutlerin, onlara daha buyuk etkinlik saglayabilecek bicimde eylem birligi yapmalarına calısır ve sendikal birlik icin militanca mucadele eder.
Isci sınıfının ve emekcilerin durumunu savunmak ve daha da iyilestirmek, somuruye ve emperyalizmin butunlesmesi girisimlerine karsı durmak icin, surekli gorevleri olan ve ger durum ve kosulda surdurdukleri mesleki talepler eylemi, bu degisiklikleri kendiliginden dogurmaz, konusu bu degildir. Buna ragmen, bu eylem, isci sınıfının bilinclenmesine ve durumunun guclendirilmesine katkıda bulunur.
Sosyalizmin gerceklestirilmesinin kosullarını yaratmak, sendikalar arasındaki bazı ayrılıkları incelemek ve cozum yontemleri uretmek konusunda, milyonlarca isci ve emekcinin, gencin bu konudaki dusuncelerine acıklık getirmek icin yazılan bu kitap; ulkemiz kosullarında, bize ozgu, sendikal gelismelere, isci sınıfının siyasal ve sendikal birligi davasına, tutarlı-somut-amaclı bir demokrasi mucadelesi ile tutarlı-somut-amaclı bir iktidar mucadelesini atbası goturecek Kurum ve Arac’ların uretilmesi mucadelesine ve tum ilerici guclerin guc ve eylem birligine, Fransa ve Turkiye deneyimlerinin ısıgında katkıda bulunacaktır.
CGT Genel Sekreteri Henri Krasucki’nin 1967-1972 tarihlerindeki donemi anlatan “Sendikalar ve Sosyalizm ile Sendikalar ve Sınıf Mucadelesi” isimli kitaplarının yeni baskısına kolektifimiz adına 1970 – 15/16 Haziran Direnisi Kadrolarından Sırrı Ozturk’un “Tarihselden-Guncele Iki Kapitalist Ulke: Fransa ve Turkiye’de Isci Sınıfının Sendikal ve Siyasal Birligi Deneyimleri Uzerine” baslıklı bir yazısının koyulmasını uygun buluyoruz.

Yayın Tarihi 2010-10-20
ISBN 9754311822
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.