Sen Kalk da Ben Yatam & Toren, Bayrak ve Heykel

Yazar: Roni Margulies

EVEREST YAYINLARI

Turkiye’nin en buyuk “pop figuru” Mustafa Kemal Ataturk uzerine simdiye dek cok sey yazıldı. “Ebedi Sef” genelde katıksız ovgu ile yazı konusu oldu. Son yıllarda “Ataturk”e degil, “Mustafa Kemal”e de bakabilen kimi denemelerle karsılasıyoruz. Kendisi ve algılanma baglamları halen tartısmaya acılmıs sayılmazsa da, akademik ve edebi karsı cıkıslar kısmen izlenebiliyor. 

Elestirelligi elden bırakmadan, yogun istihza ile yazılmıs bu yazılar, Roni Margulies’in iki koleksiyonundan olusuyor: Ilki, cogu Taraf gazetesindeki “Solduyu” kosesinde yayımlanan yazıları; ikincisi, cogu ilk defa bu kitapla gun ısıgına cıkan siyah-beyaz toren, bust, heykel fotografları. Ataturk bustu onunde fotograf cektirenler, “Atam sen kalk da ben yatam” torenlerinde siir okuyan cocuklar, statlarda bedenleriyle Ataturk imzası olusturanlar, Kemalist dusturları yazanlar… Margulies’e sunları dusundurenler: “Vay be! Cocuklara ne eziyet etmisler! Nazi torenlerine, Kuzey Kore’deki heykellere ne kadar benziyor!”
Resmi ideolojiyi elestiren, Kemalizmin asırılıklarını alaya alan bu yazılar, yıllarca sahaflardan, ahbaplardan ve gazete arsivlerinden toplanan siyah beyaz fotograflarla beraber bize “yeni” bir sey oneriyor. Torene, bayraga, heykele ve ezberlere yeniden bakmayı… Bu, nereden bakarsak bakalım, cesur bir oneri.

Kemalistlerin demokrasi anlayısı zaten soyle bir sey degil mi: Yıgınlar bilincsiz ve karanlıga acıktır; bu nedenle kendileri icin neyin iyi, neyin kotu oldugunu bilmezler; kendi kendilerini yonetemezler. Bilincli ve aydınlıga acık olan, silahlı ve uniformalı kisiler bilincsiz yıgınları yonetir. Bu yonetim sekline demokrasi denir. Zaten eski Yunanca’da “demos” kelimesi “Genelkurmay Baskanlıgı” anlamına gelir, “kratos” ise Atina sehir devletinde hukum surmus olan bir tur Ozel Harp Dairesi’dir.” 
Roni Margulies 

Yayın Tarihi 2015-06-04
ISBN 6051419022
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 280
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.