Sems-Mevlana Dostlugu

Yazar: Bayram Ali Cetinkaya

INSAN YAYINLARI

Bir dere kıyısında yuksek bir duvar vardı. Duvarın ustune de, susamıs dertli bir kisi cıkmıstı. Suya ulasmasına, susuzlugunu gidermesine o duvar engel oluyordu. Ansızın suya bir kerpic parcası attı.
Suyun sesi, bir sevgilinin sesi gibi tatlı idi. O adam, suyun sesini dumak icin duvardan kerpic koparıp suya atmaya basladı. Sudan da Ey Insanoglu! diye ses geliyordu. Boyle kerpic atmaktan, sana ne fayda varı Adam cevap verdi: Ey su! Bu atıstan benim icin iki fayda vardır.
Birinci fayda: Benim suyun sesini duymamdır. O ses, susuzlara rebab sesi gibi pek tatlı gelir. Su sesi, Israfil’in sesine benziyor. Olu bile bu sesten dirilmededir. Yahut da o ses, Ilkbahar gunlerindeki gokgurultusune benziyor. Bu ses yuzunden baglar, bahceler guzellesir. Yahut da o ses, kıyamet gununde Peygamber efendimizin asilere erisen sefaat nefesi gibidir. Yahut da o ses, Ya’kub’un ruhuna ulasan, guzel ve latif bir Yusuf’un kokusu gibidir.
Ikinci fayda: Koparıp attıgım her kerpicle duvar alcalıyor. Bu varlık duvarı yuksek bulundukca, bas egmeye yani secde etmeye engel olur. Bu toprak bedenden kurtulmadıkca, egilip ab-ı hayata secde etmek ve ondan daya doya icmek imkanı yoktur. Bu varlık duvarı ustunde bulunanlardan kim daha fazla susamıssa, duvarın tasını, kerpicini o daha cabuk koparır atar..
(Mesnevi, b. 1192, II, 1214)

Yayın Tarihi 2007-06-19
ISBN 9755744711
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 180
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.