Sekulerizm Cıkmazından Magaraya Dogru

Yazar: Aydın Basar

NIDA YAYINCILIK

Eshab-ı Kehf kıssası bize az sayıda olmalarına ragmen, gucsuz olmalarına ragmen, yoldan cıkmıs toplumlarına uyum saglamak yerine magaraya yani kendi inanclarını pekistirecekleri alana sıgınmayı tercih eden asil genclerin ornek hayatlarını anlatıyor.

Bugun bizim yapmamız gereken de aslında onların yaptıkları seyden farklı bir sey degildir. Biz de modern cagın ve ona teslim olan toplumumuzun bize dayattıgı anlayıslara ve o anlayısların uzantısı olan kavramlar dunyasına teslim olmak zorunda degiliz. Cunku modern cagın ulastıgı nokta cahiliyenin ulastıgı noktadan pek de farklı degil… Bu anlayıslar, biz farkında olalım ya da olmayalım, bizi bir sekilde sirke bulastırmaktadır.

Sekuler dunyanın bizi sokmaya calıstıgı kalıba girmemek ve buna karsı direnebilmek icin cok ciddi bir zihni hazırlık donemine ihtiyacımız var. Batıl felsefe ve dusunce kalıplarından soyutlanarak kendi kavramlarımızın magarasına donmenin vakti geldi. Magaramıza dondugumuz zaman bize dayatılan bircok kavramın aslında bize ait olmadıgını, fıtratımıza da uygun olmadıgını fark edecegiz.
Magaraya yonelmek, uydum kalabalıga basitliginden bizi kurtaracak olan asil tavırdır. Magaraya yonelmek, ancak bedel odeyebilecek insanların karıdır. Magaraya yonelmek, dunyanın susunu gosterisini terk etmenin ve bir davaya adanmanın adıdır. Sirkten ve sirke bulasmıs her turlu dusunceden uzaklasmaktır. Curumusluge ve kokusmusluga dur diyecek dirilisin temellerini atmaktır.

Yayın Tarihi 2012-11-27
ISBN 6054605194
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 240
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.