Sehrin Zulası Ankara Kalesi

Yazar: Kollektif

ILETISIM YAYINLARI

Tanpınar’ın soyleyisiyle, "bir ic kale, butun umitlerin kendisinde toplandıgı son sıgınak"tır. Ankara Kalesi, Ankara’da "sehir ruhu’nun kurtarılabilecegi yerdir; sehrin zulasıdır."
Ankara Kalesi hakkında, tıpkı kalenin kendisi gibi dagınık, karmasa icinde bir kitap, elinizdeki! Boy boy, cesit cesit yazılardan olusuyor.
Guven Tunc ve Figen Ozbay, kaderlerini kaleyle birlikte dusunen insanları, "Kalenin Bekcileri"ni anlattılar. Fotograflarla, imgelerle ve kendi kısacık sozleriyle..
Akın Atauz, kalenin genellikle bilinenden cok daha uzun ve zengin olan Ankara tarihi icindeki yerini ve gelisimini, iktisadi, sosyal ve etnografik boyutlarıyla, neredeyse baslıbasına bir kitap olcegindeki makalesiyle ele alıyor.
Asuman Turkun ve Zuhal Ulusoy, Ankara’nın modernlesme sureci icinde sehrin Kale’yle ve Kale’nin sehirle iliskisinin seyrini, Kale mekanının donusumunu inceliyorlar.
Necdet Teymur, Kale’yi "korumaya ve imar etmeye" donuk "projelendirme" calısmalarına elestirel yaklasımını, bir "proje" formatında sunuyor.
Ve.. Mithat Sancar ve Gursel Korat, "kendi kalelerini", Kale’yi nasıl bildiklerini, nasıl sevdiklerini anlatıyorlar.

Yazar: Ahmet Faruk Keceli, Asuman Turkun Erendil, Figen Ozbay, Gursel Korat, Guven Tunc, Mithat Sancar, Necdet Teymur, Zuhal Ulusoy

Yayın Tarihi 2004-12-31
ISBN 9750502167
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 312
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.