Sehr-i Yar & Bir Istanbul Askı (Cep Boy)

Yazar: Enes Fatih Imre

CINARALTI YAYIN DAGITIM

Sehr-i Yar, 18. yy. sonları ve 19. yy. baslarında Iranlı bir seyyahın dunyanın gozdesi Istanbul’a gelmesiyle baslar. Cocukluk yıllarında ruyasında gordugu isaret neticesinde, bir cift mavi gozun sahibini bulmak icin dunyayı dolasan Cafer’in, herkesin muradına erdigi Sehr-i Stanbul’da karsılastıgı olayları ve Istanbul’un tarihi yuzunu anlatmaktadır.
Yedi tepeden, yedi iklime uzanan hukumranlık… Istanbul, sadece bir sehir degil; baslı basına bir kultur, bir medeniyet, bir tarih ve bir insanlık merkeziydi. Istanbul, tek basına bir devlete bedeldir. Bu sehre, nice siirler yazılmıs ve nice turkuler soylenmistir. Kimilerine saray, kimilerine zindandı, bu koca sehir…
Ugruna can vermekten kimsenin cekinmedigi nazlı bir masuktu. Istiyakıyla nice hukumdarları, nice kralları heder etmisti yolunda.
Nice devletin payitahtı, nice asıkların yuvası, nice ariflerin gonlu, nice alimlerin kitabı, nice sultanların gozde cariyesi idi Istanbul. Kiminin Konstantiniyyesi idi, kiminin Belde-i Tayyibesi… Devran kime gulmusse; Istanbul, ona mesken olmustu. Yeditepe’den esrar sahibi olmayan var mı acabaı

—“Bu sehrin kaderi miydi, sinesinde devası olmayan askların yatmasıı Geldi de beni buldu bu sehrin askı, binlerce mil uzaklıktan kendine cekti bu Sehr-i Yar. Hem de evvela yedi duveli dolastırdı bana. Sonra da kendi huzuruna kabul etti beni bu sehir. Ama hakkıydı, tum sehirlerin efendisiydi. Tum hukumdarlar ona meftundu, ona ram olmustu nice ulkeler.”

“Bu sehr-i Stanbul ki bi-misl u behadır,
Bir sengine yek-pare Acem mulku fedadır.

Yayın Tarihi 2011-02-28
ISBN 6055563073
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 172
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 10.5 x 17 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.