Sehitler Destanı Canakkale

Yazar: Muzaffer Tasyurek

BIREY YAYINLARI

Bu gordugun ıssız vadide, her agacın ve her tasın altında binlerce, gencecik sehidmizin kemikleri bulunmaktadır. Mart ve Nisan yagmurlarında bu kemikler ortaya cıkar. Sonra cicekler ve cimenler arasında kaybolurlar. Tekrar gelecek baharı beklerler. Derelerden ve vadiden toplanan sehid kemikleri fatihalarla topraga gomulmustur.

Sehidligi gezerken bastıgın her zerre toprakta, vatan ve bayragımız icin olen kahraman ecdadımızdan ve senden bir parca bulunmaktadır…ı

Yukarıdaki kitabeye konu olansehitler ne yaptı biliyor musunuzı

Amacları Turkleri Anadoluıdan atmak olan Itilaf devletleri en muazzam donanmalarıyla Canakkaleıye gelmislerdi. Ama bekledikleri hedefe ulasamadan geri donmek zorunda kaldılar. Onlar "Hasta adam" olarak nitelendirdikleri Turk Milletinin ciddi bir direnis gostermeyecegini sanmıslardı.
Ama yanılmıslardı. Hem de cok yanılmıslardı.

Canakkale Savası, bu milletin en onemli ve varlıklarını hicbir millet ya da devlete ne sekilde olursa olsun ezdirmeyeceklerinin ispatıdır. Bu savasta Turk asker ve komutanları silah, cephane, arac gerec yetersizligini kanları ile telafi ettiler. Savas sonunda Buyuk Britanya Imparatorlugu ve Itilaf Devletleri itibar kaybına ugramıs, ekonomik ve sosyal bunalımlar yasayan Carlık Rusyaının cokusu hızlanmıstı.

Turk askeri Canakkaleıde ustun irade ve cesareti, iman dolu gogsu, vatan sevgisi ile dolu yuregi yenilmezligini butun dunyaya ispat etmistir. Bu savasta sehid olanlar Turk vatanseverliginin, hurriyet ve din sevgisinin en buyuk ornegini verdiler. Canakkale bir savas oldugu kadar dunya tarihinde de bir donum noktasıdır. Canakkaleıde ki basarı Islam cografyası ve ezilmis milletler icin ısık kaynagı oldu. Ayrıca Turklerin milli mucadeleye baslamalarına neden oldu. Bu zafer sadece dusman donanmasının bogazdan gecmesini onlemekle kalmamıs, Turk topraklarının dusmanlar tarafından cignenmesini onlemistir. Buyuk Britanya Imparatorlugunda da, ilk yarayı acarak emperyalizmin yıkılmasına vesile olmustur.

Yayın Tarihi 2010-05-01
ISBN 9752641068
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.