Sehir ve Kultur Istanbul

Yazar: Artun Unsal

PROFIL YAYINCILIK

Iskender PALA, Ilber ORTAYLI, Artun UNSAL, Murat BELGE, A.Haluk DURSUN, Dogan HIZLAN, Besir AYVAZOGLU, Ahmet Emre BILGILI, Sinan GENIM, Hikmet BARUTCUGIL ve Korkut TUNA ISTANBUL icin bir araya geldiler…

Sehir ve kultur kavramlarının dunyada birbirlerine bu kadar yakıstıgı ve anlam kazandıgı sehrin Istanbul oldugundan hic kuskumuz yok. Cunku Istanbul, butun hususiyetleri ile essizligin bir arada ve doruk noktada bulundugu bir dunya sehridir. Hic abartısız ve gururla soylemek gerekirse Istanbul’la kıyaslanabilecek ve bir butun olarak ondan daha ustun ozellikleri haiz bir baska dunya sehri yok.

Istanbul’da yasayan sehirliler olarak yukarıda ifade ettiklerimiz butun ictenligimizle kabulumuzdur. Elestirimiz bugune yoneliktir, bu sehri neden geregi gibi koruyamadıgımız, gelistiremedigimiz ve (bu sehirden)yararlanamadıgımıza iliskindir. Sehir bir kultur ise, bu kulturu bireylere kazandıramadıgımıza yoneliktir. Istanbul’un gelecek tasavvurunu olusturamadıgımız ve essiz potansiyelini bireysel ve sosyal kazanımlara donusturemedigimiz icindir.

Bir butun olarak sehir kulturunu kazanmanın ve kazandırmanın en mukemmel yeri, kuskusuz ve tartısmasız, essizligin bir arada bulundugu Istanbul’dur. Istanbul uzerinden kazandırılacak; sehri tanıma, kulturel mirası koruma bilinci, kulturel etkinlikler yapma ve katılım alıskanlıgı yani bir butun olarak sehir kulturu edinme, ulkemiz acısından muthis bir kulturel donusumun habercisi olacaktır. Cunku deger yaratıcı ve donusturucu olan, egitimli insandır.

Her biri kendi branslarında Turkiye’nin en iyileri olan isimler ISTANBUL’u yazdı. Istanbul’u bugune dek hic bilmediginiz yonleriyle ifade eden bu isimlerin yorumlarına ve analizlerine hayran kalacaksınız

Derleyici: Doc. Dr. Ahmet Emre Bilgili
Yayın Tarihi 2011-10-12
ISBN 9759963316
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 492
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.