Savastan Barısa Giden Yol / Ataturk – Venizelos Donemi Turkiye – Yunanistan Iliskileri

Yazar: Damla Demirozu

ILETISIM YAYINLARI

1919’da "Megali Idea"yı gerceklestirmek icin Izmir’e cıkan Yunan ordusu, 1922’de Turk direnisi karsısında yenilip Anadolu’yu terk etmisti. Turk tarih yazıcılıgı acısından "Kurtulus Savası", Yunan tarih yazıcılıgı acısından ise "Kucuk Asya Felaketi" olan bu olay, Ege’nin iki yakası arasındaki ucurumu giderek buyuttu. Ancak Turkiye ve Yunanistan arasında kurulacak dostlugun hem Balkanlar hem de Avrupa cografyası acısından ne kadar kıymetli olacagının farkında olan Mustafa Kemal ile Venizelos’un bu gidisi durdurmadaki kararlılıgı, yaklasık on yıl icinde, iki ulkeyi savastan barısa tasıdı.
Savastan Barısa Giden Yol, ulkelerinin kaderleri uzerinde buyuk etkileri olan iki liderin ve diger yoneticilerin barıs icin harcadıkları cabayı gozler onune sererken, Turkiye acısından pek bilinmeyen bir noktayı merkez alarak, donemin Yunanistan’ındaki tartısmaları da inceliyor. Ozellikle Megali Idea’nın yaratıcısı Venizelos’un barısı kurmak icin harcadıgı caba, ilk kez yayımlanan belgeler ve kapsamlı bir arsiv calısmasıyla ortaya konuluyor.
1930 Turk-Yunan yakınlasmasını, yeni kurulan Turkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın Lozan Antlasması sonrası iliskilerini ortaya koyan, yakın donem tarihimizin az islenen konularından birine ısık tutan onemli bir calısma.

Yayın Tarihi 2007-02-22
ISBN 9750504839
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 192
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.