Savas ve Barıs

Yazar: Lev N. Tolstoy

KASTAS YAYINLARI

Yazılı Dunya edebiyatının en onemli eserlerinden biri sayılan bu roman hakkında kısa bir ozet yazmak, neredeyse imkansızdır.

Roman 1800’lu yılların baslarında Rusya’da gecmektedir. Rusya, bir savastan cıkıp digerine girmekte, savas ve barıs birbirini takip etmektedir.

Eser, yaklasık 20 yıl gibi genis bir zaman dilimine yayılmıs, 600 civarında yan karakter. 10 kadar da ana karakter icermektedir.

Anneler, babalar, cocuklar, kardesler, esler, sevgililer, arkadaslar, hizmetciler, soylular, koyluler ve daha niceleri bu romanda hayat bulmus, son derece mukemmel bir bicimde canlandırılmıslardır.

Bir insanın hayatı boyunca hissedebilecegi butun duygular en saf sevgiden sehvete, acıdan mutluluga, dostluktan dusmanlıga, korkaklıktan cesarete, kıskanclıktan ozveriye, vatan sevgisinden kisisel cıkarlara, olum korkusundan dogum sevincine kadar, dogal bir incelikle islenmistir.

Bu eser, aynı zamanda tarihe de insani bir bakıstır. Bir milletin dibe vurup, halk yumruguyla tekrar sahlanması, tarihinin en kritik anını yasayan butun bir halkın romanıdır.

Tolstoy bu eserini altı yılda tamamlamıstır. Kendi eseri hakkında Gorki ile sohbet ederken soyle demistir;

"Sahte bir alcakgonulluluk gostermek istemiyorum. Bu eser, Ilyada gibi bir seydir."

Cevirmen: Adil Demir
Yayın Tarihi 2003-03-12
ISBN 9756544747
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 556
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.