Savas ve Barıs Arasında Dunya

Yazar: Prof. Dr. Ibrahim S. Canbolat

ALFA AKTUEL YAYINLARI

Savasın ozunde mevcut olan siddet ve kin duygusu ile dusmana saldırma istencinin, uygarlıgın gelismesiyle birlikte ortadan kalkmadıgı goruluyor. Bu kin duygusu ve siddet egilimi, gelismis silah teknolojisiyle birlesince, savas, kabul edilemez bir insanlık ayıbı haline geliyor. Son Irak savasında da bu yasandı. Peki, cokca sozu edilen toplu imha silahlarını ureten insanın, bununla yalnızca dusmana degil, uzerinde yasadıgı yerkureye de zarar verdigi dusunulecek olursa, onların uretmeye ve kullanmaya devam etmesi kendi intiharını hazırlamak demek olmaz mıı Eski savaslarda dusman, yalnızca bir kılıc boyu otede iken, simdi dunyanın baska bir kıtasından gonderdigi sinyalle en oldurucu ve yıkıcı vurusu gerceklestirebiliyor. Oyleyse, cagdas savasın sorumlulugunu ustlenmek kolay degil.

Siyasi dusunce kultur tarihine baktıgımızda devletlerin ve insan topluluklarının birbirleriyle iliskilerinde savasın bir arac olarak devreye sokulmasını onlemeye yonelik idealist calısmalar goruruz. Immanuel Kant’ın "sonsuz barıs porjesi" bunların en onemlilerinden sayılır. Rousseau ise 19. yuzyılda Avrupa ile sınırlı bolgesel bir barıs duzeninin olusturulması icin oneride bulunur. Thukydides ve daha bircok kisi genel anlamda savassız bir dunya icin gorusler ortaya koyarken; Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacip, dunyada yonetenle yonetilen arasındaki iliskinin bilgi ve anlayısla iyilestirilmesine yonelik yollar gosterir. Kut/Mutluluk veren bilgi, hem hukumdara hem de insanlara gereklidir. Hukumdar, yonetimi altındaki insanların kendine itaat etmelerini bekliyorsa, onlara anlayıslı davranmak ve gereksinimlerini karsılamak durumundadır. Aynı zamanda bilgi de olmalıdır; bilginin sarayı akıldır, akıl ise kimya gibidir (sabit ve dogmatik degil, degisken ve degerlidir.)
Dilegimiz Goethe’nin dogada gozlemleyerek asagıdaki dizelerde dile getirdigi dostluk ve barısın, "mutluluk" veren bilgi temelinde, insanlar ve devletler arasındaki iliskileri de bicimlendirmesidir. Bunun hayalde kalmaya mahkum olmadıgını anlamak icin Avrupa’ya bakmak yeterlidir.

Yayın Tarihi 2003-07-08
ISBN 9758770039
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 335
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 2. Hm. Kagıt
Boyut 14 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.