Satıbi’de Makasıd ve Fıkıh Usulu & Makasıdi Dusunce ve Delil Teorisine Katkıları

Yazar: Yrd. Doc. Dr. Abdurrahman Hackalı

RAGBET YAYINLARI

Fıkıh Usulu ilmine dair okuma ya da arastırma yapacak olanların Mustagni kalamayacakları eserlerden biri de Satıbi’nin el-Muvafakat adlı calısmasıdır.Bu eser dikkate alınmadan Fıkıh Usulu’ne dair kapsamlı bir degerlendirmede bulunmak zordur.
Satıbi’nin bu calısması Fıkıh Usulu tarihinin en ozgun calısmalarından biri olup,o’na bu ozelligi kazandıran baslıca sebep,kuskusuz,’’makasıdu’s-seri a’’ya verdigi yer ve onemdir.
Satıbi hakkında son zamanlarda artan sayıda calısma yapılmaktadır.Ancak bu calısmalar,ya konunun tarihsel seyrini yeterince dikkate almamakta,ya da Satıbi’nin icersinde yasadıgı sosyal sartları gormezden gelmektedir.
Elinizdeki eser,Satıbi’yi Fıkıh Usulu gelenegi icersinde ve kendisinden onceki ‘’makasıdi dusunceyi dikkate alarak anlamaya calısmaktadır.Aynı zamanda O’nun yasadıgı sosyal ve siyasal sartlar da ihmal edilmemistir.
Bu calısma Satıbi’yi ve makasıdi gelenegi anlamaya calısanların cabasına olumlu katkıda bulunacak,onlar acısından Satıbi’nin dusuncesine de bir giris mahiyetinde olacaktır.

Yayın Tarihi 2010-10-18
ISBN 6054074587
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 168
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.