Sanat ve Propaganda

Yazar: Toby Clark

AYRINTI YAYINLARI

"Sanat ve "propaganda" sozcuklerinin yan yana gelmesi ilk bakısta celiskili bir etki yaratıyor. "Sanat, ozgurlugu, ozgunlugu, ozgunlugu, estetik kaygıyı cagrıstırırken, "progpaganda" etkileme, sindirme ve yanıtma yontemlerini akla getiriyor.
Yuzyılın basında, "sanat ve sanatcının toplumsal ve politik sorunlarla iliskisi"ne dair yapılan tartısmalar gunumuzde yerini baska sorulara bıraktı: Sanat ve progagandanın isbirligi, mesajın estetik kaygıyı geri plana itmesine mi neden olurı Estetigi degerlendirirken basvurulan olcutler ideolojik degerlerden ne kadar ayrılabilirı Sanat ne zaman progagandaya donusurı Politik icerik, sanatı lekeler mi, sonuklestirir mi, yoksa yuceltir miı

Bu kitabında Toby Clark, sanat ve propagandanın politik imgeleri yorumlama bicimlerini inceliyor. Sanatsal calısmaların da politik bir amacının olabileceginin altını cizerken, politik amacların sanat akımlarını nasıl kendi dusunce sistemlerini yayma aracına donusturduklerini gosteriyor. Modern propaganda tarihi ile kitle kulturu arasındaki baglantıyı mercek altına alırken, kitle kulturunu sadece otoritenin kontrol etmedigini, bu kulturun aynı zamanda radikal alt kulturleri de ifade edebildigini belirtiyor.

Kitap ise, yuzyılın basında ortaya cıkan sanat akımlarından baslıyor. Sanat ve toplumsal degisim temasını temel alan Marksist dusunceden yola cıkarak, kadınların politik haklar icin verdigi mucadeleyi aktarıyor. Feminist sanatın ilk orneklerini ve avangard hareketlerle baglarını gozden geciriyor. Ardından Nazi Almanyası, Fasist Italya ve Stalin donemi Sovyetler Birligi’nde devlet propagandasının kitlelere ulasmak icin sanata ve sanatcıya nasıl baktıgını, doneme ait sanat urunleriyle ornekliyor. Yazar ilerleyen bolumlerdeki cozumlemelerinde, asker toplamak icin kullanılan afislerdeki gorsel teknikleri yorumlayarak Batı demokrasilerinde savas propagadasının militarist karakterine ve dusmanların temsil edilisindeki ırkcılıga da dikkat cekiyor. Vietnam Savası ve AIDS baglamında baskaldırı sanatı meselelerine de egiliyor. Clark aralarında Delacroix, Goya, Kollwitz, Brecht, Picaso, Godard gibi bircok onemli sanatcının resim, afis, fotograf, film, heykel, happening ve/veya entelasyonlarının da yer aldıgı genis bir orneklem sunuyor.

Cevirmen: Esin Hossucu
Yayın Tarihi 2011-09-09
Orjinal Adı Art and Propaganda in the Twentieth Century
ISBN 9755394046
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 224
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.