Sanat Psikodrama

Yazar: P. Asena Yurtsever

OKUYAN US YAYIN

”Bir resim hicbir zaman kelimelerle tam olarak anlatılamaz, eger anlatılabilir olsaydı o resmi yapmaya ihtiyacımız kalmazdı.”
-Schaverien

Sanat ilk caglardan itibaren en onemli ifade araclarından biri oldu. Insanlar ilk olarak semboller ve imgelerle iletisim kurdular. 20. Yuzyılın baslarından itibaren ise sanat, psikoterapide bir arac olarak kullanılmaya baslandı.

Psikodrama, Sanat Terapisi, Drama Terapi, Sanat Psikodramaya giden yolun temel taslarını olusturdu. Sonucta Dısavurumcu Terapiler ile Psikodrama bir araya geldi ve yepyeni bir psikoterapi kuramı Sanat Psikodrama ortaya cıktı.

“Sahne alanı hayatın gerceklik testinin otesinde bir genisletilmis hayattır. Gerceklik ve fantazi catısma icinde degildir. Daha genis bir dunyanın; objelerin, kisilerin ve olayların psikodramatik dunyasının fonksiyonlarıdır.”
– Moreno

Uzman Klinik Psikolog ve Psikodramatist P. Asena Yurtsever bu kitapta kendi olusturdugu bu modelin, Sanat Psikodramanın, felsefesini, kavramsal temellerini, icerigini ve uygulamalarını tum detaylarıyla anlatıyor. Ayrıca 32 adet ısınma oyunu ve 8 hafta suren 16 kisilik bir grup yasantısı da tum gercekligiyle okuyucuyla paylasılıyor.

"Grup terapisi, ictenlikle yapılan insanlar arası kesif surecidir, grup uyelerinin bu kesfe katılmasını tesvik eden bir sosyal laboratuvardır.”
– Yalom

"Butunluk, pek cok role girebilmekten, cokca hikaye anlatmak ve onları oynamaktan, sonunda tek bir rolun veya en otantik hikayenin degerini anlamaktan degil, hepsinin kıymetini bilmekten gelir.”
– R. Landy

Sanat Psikodrama Okuyan Us’un “Psikoterapi Kuramları Dizisi”nin 4. kitabıdır. Psikodramaya getirdigi yeniliklerle psikoterapide yeni bir kuram olarak kabul edilen Sanat Psikodrama’nın anlatıldıgı ilk kitap olma ozelligini tasımaktadır.

Yayın Tarihi 2014-04-25
ISBN 6055134433
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 186
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.