Saltanattan Cumhuriyete Kurtulus Savası (1918-1923)(Ciltli)

Yazar: Osman Ozsoy

TIMAS YAYINLARI

Prof Dr Osman Ozsoy’un 12 yıl suren calısmasının urunu olan bu belgesel kitap, yerli yabancı cok sayıda kaynaga ve belgeye dayanarak hazırlanmıstır. 2115 dipnotu, 1300 arsiv belgesiyle Kurtulus Savası’nın Birinci Dunya Savası’ndan 29 Ekim 1923’e kadar olan surecini tum yonleri ve gercekciligiyle anlatan bu referans eser, imkansızı basaran bir milletin hikayesidir Insanlık tarihi o gune kadar boyle bir savas gormediBu savas her yonuyle bir ilkti.
Birinci Dunya Savası, senaryosu cok evvelden yazılmıs bir oyunun sahnede sergilenmesiydi. Amac; Turkleri yasadıkları topraklardan sokup atmaktı.
O gunun en guclu devletleri, Osmanlı’yı yok etme hayallerinde son asamaya geldiklerini dusunurken, her seyi planlamıslar, Turk Milletinin gucunu ve bir alev gibi ruhunu saran bagımsızlık atesini hesaba katmayı unutmuslardı. O gune kadar gelismeleri sessizce izleyen Anadolu insanı, Izmir’in isgaliyle ayaga kalktı. Is basa dusmustu.
Turk Kurtulus Savası, imkansızı basaran, olaganustu cabaya dayanan, bir milleti tek yurek haline getiren bir inanc savası oldu.
Istanbul’a isgalcilerin ayak basması uzerine, Osmanlı tarihinde hicbir pasaya verilmeyen yetkilerle Anadolu’ya gonderilen Mustafa Kemal Pasa, “geldikleri gibi giderler” derken, Turk Milleti’nin Canakkale’de sahit oldugu azmine guvenmekteydi.

Bagımsızlık mucadelesini, olusturdugu bir parlamento etrafında yuruten, bu konudaki yetkiyi de tamamen temsile dayalı bir yontemle ve gunumuzun cagdas demokrasilerini kıskandıracak sekilde savas ortamında gerceklestiren dunyanın ilk ulusu Turk Milleti olmustur.

Kurtulus Savası baslarken Turk Milleti’nin karsısında yer alan dunyadaki hicbir iktidar sahibi, savasın sonunda yerini koruyamamıstır. Bu buyuk zafer, dunyadaki tum ezilen uluslara da hem ornek, hem de bir umut oldu.

Saltanattan Cumhuriyete KURTULUS SAVASI, tum olumsuz sartlara ragmen bir halkın vatanını nasıl kurtardıgını tum detaylarıyla ve akıcı bir uslupla ele almaktadır. Okurken milletinizle gurur duyacaksınız.

Yayın Tarihi 2007-11-01
ISBN 9752636637
Baskı Sayısı 2. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 512
Cilt Tipi Ciltli
Kagıt Cinsi Kitap Kagıdı
Boyut 16 x 24 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.