Sabırsızlık Zamanı 1

Yazar: Yuri Trifonov

YAR YAYINLARI

Lenin, Rusya’nın, marksizmi tek dogru devrimci teori olarak benimsemesinin bedelini, yarım yuzyıllık acı ve fedekarlıkla, benzeri gorulmemis bir devrimci kahramanlıkla odedigini soylemistir. Yuri Trifonov, SABIRSIZLIK ZAMANI adlı eserinde bu tarihi gercegi okuyucunun gozleri onune seriyor.
Car II. Aleksandr, 1861’de imzaladıgı bir fermanla 25 milyon serfi kolelikten azat etti; ancak, amacından saptırılan, kapsamı daraltılan reformun basarısızlıga ugraması sonucu, halktan gelen tepkileri zorbaca ve zalimce bastırma hareketlerine giristi. Bu yuzden "kurtarıcı car" yerine "cellat car" adıyla tarihe gecen II. Aleksandr, 1 Mart 1881’de, sokak ortasında, bombayla olduruldu. Rusya halkı adına "toprak ve ozgurluk" isteyen Narodnaya Volya (Halkın Iradesi) orgutunun uyeleri, temel celiskinin burjuvaziyle proletarya arasında degil de, carla halk arasında olduguna inanıyorlardı. Hedefleri, carlık istibdatına derhal son vermekti; ama, gerceklestirdikleri bu suikast mutlakiyeti ortadan kaldırmaya yetmedi. 1917 henuz uzaktı…
SABIRSIZLIK ZAMANI, bu olayı konu alan ilk Sovyet romanıdır. Yuri Trifonov, yalnızca cara suikasti anlatmakla kalmayıp, 1870-1880 yılları arasında, ucsuz bucaksız Rusya Imparatorlugu’nda adlarına "populistler" denilen bir avuc kahramanın devrimci mucadelesine de ısık tutuyor.
Sovyetler Birligi’nde tarihi romanları ile unlu olan Yuri Trifonov, SSCB Ulusal Odulu sahibidir.

Cevirmen: Nadiye R. Cobanoglu
Yayın Tarihi 2010-04-29
Orjinal Adı Neterpenie
ISBN 9757530158
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TURKCE
Sayfa Sayısı 268
Cilt Tipi Karton Kapak
Kagıt Cinsi 3. Hm. Kagıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

Tüm malzemeler bir sitede www.kitapyurdu.com alınan.
Rehberlik sadece ziyaretçiler için malzeme kullanın.